Işık YARGIN: Antalya'nın kadın girişimcisi

Giriş Tarihi: 18.3.2013
Antalya'nın 'Kadın Girişimcisi'ni seçmek üzere iki yıldır ATSO ve TOBB Antalya İl Kadın Girişimcileri Kurulu yarışma düzenliyor.
Bilindiği üzere ülkemizin nüfusunun yarısı kadındır. Ekonomiye katılımda aktif ve etkin kılmak, toplumsal cinsiyet algısının toplumsal faydanın katma değerini yükseltecektir.
Kadının ekonomik hayatta yer alması özellikle ev eksenli iş yapan kadınların ürünlerini tasarımla farklılaştırması süreçleri, evin dışına çıkarak pazarlanabileceği bilincine ulaşması önemli. Zira bu süreçler ev üretiminin eve hapis yürütülemeyeceğini "iş" haline getirebilmesi için elinin taşın altına girmesinin lazım geldiğinin anlatılmasına katkı yapıyor.
Diğer yandan fikrini sermayesi ile birleştirerek işletme kuran ve istihdam yaratan 'iş kadını'nın da kadın girişimciliğini teşvik etmek bakımından rol model olarak toplumda öne çıkarılmasını da çok ama çok önemli bulanlardanım. Bir lisede girişimcilik semineri verdiğimde kız öğrencilerden biri söz aldı ve "Ben kadın kendi işini kuramaz, patronluk erkeklerin işidir zannederdim.
Benim bu algımı değiştirdiniz" dediğinde modellerle toplumu buluşturmanın önemi teyit edilmişti.
Toplumun 'en' noktasındakilerin bile fantezi hanesinde yerini koruyan kadına bakış açısı "iyi yemek yapan kadının da fikrinin olabildiği, doğurma özelliği ile dönüştürme yetisini kullanabileceği"nin ötesinde değil... Kültürel değerlerimiz toplumsal cinsiyet eşitsizliğini beslemeye devam ediyor.
Bu bakımdan 2013 yılı Antalya'nın Kadın Girişimcisi Yarışması stratejik bir kurgu olduğu izlenimini de topluma ulaştırma işlevi olduğunu düşündürüyor.
Kadın pozitif ayrımcılıkla desteklenmeli...
Tersini söyleyenler aslında tek bir soruna işaret ediyorlar, cinsiyet temelli ayrımcılığı ortadan kaldıracak kadın dostu politikalara ihtiyaç var. Nüfusun yarısını oluşturan kadınlara eğitim ve öğretimle kazanılan meslekler gibi girişimciliği bir meslek olarak kabul ettirebilmek için kadın odaklı; özel sektörün teşvik edilmesini, kadın lehine finansal teşvik mekanizmalarının oluşturulmasını sağlayacak politikalara ihtiyaç var.
Girişimci kadınların çoğalması var olanların toplum tarafından bilinmesine hizmet eden bu yarışmaya evinde iş yapan da işini kuran da katılsın ki seslerinin gürlüğü anlaşılsın.
Son müracaat günü 29 Mart 2013. www.antalyakadingirisimciler.org İyi haftalar…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Antalya'nın kadın girişimcisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN