Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brigitte oldu Kezban yenge

Fethiye'nin Dodurga köyüne yerleşen Kanadalı televizyoncu Brigitte Pelltier, tarla belleyip keçi sağmayı öğrenerek köylülerin bir parçası oldu

Giriş Tarihi: 19.3.2013
Kanada'da sinema ve televizyon programcılığı yaparken 2 yıl önce Fethiye'nin Dodurga köyünden ev satın alıp yerleşen 52 yaşındaki Kanadalı Brigitte Pelltier köylünün bir parçası oldu.

AYIRT ETMEK ZOR

Ayağında şalvarı, başında yemenisiyle Dodurgalıların "Kezban Yenge" diye çağırdıkları Birigitte Pelltier, aldığı evi restore ettirdikten sonra, keçi ve tavuk beslemeye başladı. Yöre kadının tüm meziyetlerini öğrenmek için kendi işini kendisi yapan Brigitte, soğan dikmek için bahçesini bile kendisi belliyor. Komşularının yardımına koşan ve onların kendisine zaman zaman 'Kezban Yenge' zaman zamanda 'Biricik' diye hitap etmesinden hoşlandığını belirten Kanadalı Brigitte, Dodurga köyünü sağlığı için seçtiğini burada her şeyin organik olarak sağlandığını söyledi.

BİZDEN BİR OLDU
Dodurga köy halkından Fatma Mete ise, "Birigitte çok iyi bir arkadaşım. 30 yıldır bu köydeyim. İlk kez gerçek bir arkadaş buldum. O bizden biri oldu. Onunla evi boyuyor, badana yapıyoruz. Keçilere bakıp sağıyoruz" diye konuştu. Köy halkından 70 yaşındaki Salime Aydeniz ise, "Brigitte'yi çok seviyorum. Onu kız evladım gibi görüyorum. Komşuluğu çok iyi. Aç kalsam, hemen yardımıma koşuyor" diye konuştu.

TEK SORUNU SU
Kanadalı Birigitte "Babam 13 yıl İzmir'de oturdu. Ben bir Türk'le evlenip ayrıldım. Bu köyde komşularımı ve köydeki tüm insanları seviyorum. Köyde tek sorunumuz suyun olmamasıdır" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brigitte oldu Kezban yenge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN