Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelecek kompozitte

Alman ortaklı bir firma, kompozit malzeme üretimi için OSB'de yatırım yapıyor

Giriş Tarihi: 19.3.2013
Isparta Sanayici ve İşadamları Derneği ile SDÜ akademisyenlerinin birlikte geliştirdiği Kompozit Vadisi Projesi için somut adımlar atılıyor. Kompozit malzeme üzerine ilk yatırım Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştiriliyor. IYAŞ'a ait tesisi kiralayan Alman ortaklı Payra Panel isimli firma, kompozit malzemeden prefabrik bina üretecek tesis için ilk adımı attı.

SON AŞAMAYA GELİNDİ
IYAŞ'ın Gülköy'ün satışı karşılığında Ahmet Eski'den aldığı fabrikayı kiralayan Payra Panel şirketinin 10 bin metrekarelik alana yapacağı fabrikanın önümüzdeki aylarda faaliyete geçmesi bekleniyor. Payra Panel şirketinin bu tesisi tamamlamasıyla Isparta ilk kompozit yatırımını gerçekleştirmiş olacak.

250 DEKAR ALAN AYRILIYOR
Öte yandan ISİAD'ın Kompozit Vadisi Projesi için gerekli 250 dekarlık sanayi alanıyla ilgili Güneykent Belediyesi'nce çalışmalar hız kazandı. Gümüşgün köyü ile birleşerek köye dönüşmekten kurtulan Güneykent Belediyesi, bu birleşme sonrasındaki yeni sınırları için imar planı hazırlatıyor. 500 hektar alanı kapsayan imar planı çalışması kapsamında Kompozit Vadisi de düşünülürken, 250 dekarlık sanayi alanının imar planı çalışması kapsamında ayrılacağı açıklandı.

UÇAKTA KULLANILIYOR
Son yıllarda havacılık sektöründe metal malzemelerin kullanımı yerine kompozit malzemelerin kullanımı dikkat çekiyor. Bunun nedenleri arasında kompozit malzemelerin daha hafif ve daha mukavemetli olmasını gösteriliyor. Uçak tasarımlarında kompozit malzemelerin kullanımı ise 1960'lı yıllara dayanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelecek kompozitte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN