Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmcilerin gözü Kundu'daki sitelerde

Giriş Tarihi: 19.3.2013

Lara-Kundu bölgesinde, yatırım için turistik tesis alanı kalmayınca, devreye atıl durumda olan siteler girdi. Ramada ve Corendon, Gebizli sitelerini turistik tesislere dönüştürüyor

Antalya'da konaklama fiyatlarının en yüksek olduğu turizm merkezi olan Lara-Kundu bölgesinde, yatırım için turistik tesis alanı kalmayınca, devreye atıl durumda olan siteler girdi. Turizm sektörünün önemli isimleri Ramada ve Corendon firmaları, yaklaşık 10 yıldır atıl durumda olan Gebizli sitelerini turistik tesislere dönüştürüyor. 4 yıldızlı olacak iki tesis de yaz sezonunda kapılarını açacak. Böylece Lara bölgesinde sahil bandının ardından, ikinci banttaki ilk turistik tesis yatırımları olacak. Bazı otelciler, sahil bandına nazaran daha ucuza satılacak olan turistik tesislerle ilgili Lara bölgesini ucuzlatıyor eleştirileri yapsa da otelcilerin büyük çoğunluğu, mezbelelik görüntüsünün ortadan kalkmasından memnun.

10 YILDIR BOŞ

Otel haline dönüştürülecek iki site, Lara bölgesinin ilk imar çalışmalarında turistik tesis alanı olarak belirlenmişti. Ancak mülk sahibinin tercihiyle, apart dairelerden oluşan siteler yapılmış ve 2003 yılında açılmıştı. Ancak geçen 10 yıllık sürede dairelerin çoğu boş kalmıştı. Metruk bir hale dönen siteler, bölgedeki turistik tesislerin şikayet ettiği konuların başında geliyordu. Yaşanan son süreçte siteler otel olarak kullanılmak üzere 20 yıllığına hak sahiplerinden kiralandı. Ve 10 bin metrekarenin üzerinde olduğu için de alanın imar planı turistik tesis tercihli kullanım hakkına çevrildi. Dünya genelinde 7 bin otellik zinciri ile önemli markalardan biri olan Ramada, Lara'daki yeni yatırımlara imza atacak isimlerden biri. Türkiye'de 12 oteli bulunan Ramada, 3 yıl önce şehir merkezinde açılan Ramada Plaza ile Antalya'ya ilk adımını atmıştı. Ramada'nın Lara'da açacağı yeni otel, iki farklı konseptten oluşacak ve toplam kapasitesi ise 700 odayı bulacak.

12 MİLYON EURO

Diğer turizm tesisinin yatırımcısı ise Hollanda pazarının bir numaralı tur operatörü Corendon. Grand Park Lara ismiyle açılacak tesisin, işletmecisi ise turizm sektöründe 15 yıllık tecrübeye sahip olan Erkut Kara. Site, baştan sona yenilendi. Yenilenme çalışmalarında 700 kişinin çalıştığı tesis maliyeti 12 milyon euroyu buldu. Toplam bin 500 yatak kapasiteli olacak tesis kapılarını turist- lere açınca 350 kişiye istih- dam sağlayacak. Erkut Kara, metruk sitelerin otel haline dönüştürülmesinden herkesin memnun olduğunu söyledi.

SAHİL BANDINDAN UCUZ

Erkut Kara, rezervasyonları almaya başladıklarını, Haziran-Ağustos döneminde otelin yüksek doluluk oranlarına ulaşacağını söyledi. Özellikle çocuklu ailelerden yoğun talep gördüklerini anlatan Kara, "Lara, Antalya'nın en popüler ve en yüksek fiyata satılan bölgesi. Lara'da tatil yapmak isteyen ancak bütçesine uygun olmayan müşteri profiline hitap ediyoruz. Biz sahil bandındaki otellerden yüzde 15-20 daha ucuz olacağız. 2+1 oda konseptiyle iyi bir tercih durumundayız" dedi.

LÜKS YATIRIMLAR ARTIK SINIRLANDIRILMALI
Antalya'da yüksek gelir grubuna hitap eden çok sayıda otel olduğunu belirten Kara, "Piramitin zirvesini hedefleyen çok sayıda tesis var. Ancak piramitin orta ve alt bölümü de var. Bu nedenle artık Antalya'da ultra lüks yatırımlara sınırlama getirilmeli. Farklı ekonomi gruplarına hitaben yatırımlar yapılmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcilerin gözü Kundu'daki sitelerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN