Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayiye yeni ışık

SDÜ akademisyenlerinin Isparta için geliştirdiği 2011'de DPT'nin 16 milyon TL'lik bütçeyle onayladığı Yenilikçi Teknolojiler Merkezi Projesi, sanayi açılımını sağlıyor

Giriş Tarihi: 20.3.2013
Süleyman Demirel Üniversitesi'nden (SDÜ) bir grup akademisyenin Isparta'ya hizmet sorumluluğu ve duyarlığı içerisinde 2010 yılında geliştirdiği, BAKA ve ITSO'nun desteğiyle DPT'ye sunduğu Mükemmeliyet Merkezi Projesi, onaylanmasından 2 yıl sonra hayata geçiriliyor. SDÜ tarafından ihalesi tamamlanan Yenilikçi Teknolojiler Merkezi için 6 milyon TL'lik fiziki mekan, 8 milyon TL'lik de makine-teçhizat yatırımı yapılacak. Merkez, yenilikçi sanayi alanında araştırıp-geliştiren, örnek üretim yapan bir kuluçka merkezi misyonunda olacak.

ISPARTA'NIN PROJESİ

2010-2011 yıllarında projenin geliştirilmesi ve DPT'de onaylanması sürecine önemli katkı sağlayan Ticaret ve Sanayi Odası, Mükemmeliyet Merkezi'ni Isparta Projesi olarak değerlendiriyor. ITSO Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç, "Bu proje ne SDÜ'nün ne de BAKA'nın dır. Proje Isparta'nın projesidir. Mükemmeliyet Merkezi bize unuttuğumuz, ıskaladığımız sanayiyi yeniden hatırlatacak ve yenilikçi sanayi alanında önemli bir ışık olacaktır" diye konuştu.

60 KİŞİLİK EKİP

Akademisyenlere ve SDÜ yöneticilerine teşekkür eden Kaçıkoç, "Bu projede 60 kişilik bir proje ekibi tarafından yürütülmektedir. Isparta ve bölgede yapılmakta olan alışılagelmiş üretim yöntemleri ile katma değeri yüksek yenilikçi ürünlerin üretilmesinin zor olduğu, bölgede güçlü bir sanayinin oluşamayacağı gözlemlenmiştir. Bölgedeki müteşebbislere öncülük etmek amacıyla, havacılık ve sağlık sektörü için katma değeri yüksek ürün prototipleri ve malzemelerin üretilmesi yanı sıra, Isparta'ya özgü bir değer olan gül, verimli tarım ve gıda güvenliği ile ilgili özgün araştırmaların yapılmasının gerekliliği konusunda fikir birliğine varılmıştır. Yapılacak araştırmalar ve özgün üretimler için bu proje ortaya çıkmıştır" dedi.

BÖLGEYE KATKISI
Kaçıkoç, projenin bölgeye katkısının büyük olacağını belirterek şunları söyledi: "Proje sayesinde ameliyat cihazları, biyomedikal parçalar, ortopedi ve diş implantları, medikal kalp kapakçığı, yapay omurilik, protez gibi üretimlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bölgesel Sağlık Merkezi Projesine AR-GE desteği verilecektir. Bilgisayar destekli hassas tasarımlarla, karmaşık yüzeylerin işlenmesi, yeniden tasarlanması, insansız hava, kara ve deniz araçlarına ait güç sistemleri, motorlar, pervane ve türbin ekipmanları, kompozit ürünlerin üretimi amaçlanmaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayiye yeni ışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN