Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezlere baskı yapmayın

Giriş Tarihi: 22.3.2013

İştah hormonu fazla salgılayan obezlere baskı yapmanın faydasız olacağını söyleyen Prof. Öğünç, baskının boş yere psikoloji bozacağı uyarısını yaptı

Türkiye'de obeziteyle ilgili bilirkişi olarak tanınan ilk isimlerden olan Prof. Dr. Güner Öğünç, bu hastalıkla ilgili birçok uyarıda bulundu. Ancak obezlere karşı ailelerinin ve yakın çevresinin 'boğazını tutamıyor' gibi baskıcı tutumlarına çok fazla değinilmediğine işaret eden Prof. Öğünç, "İştah hormonunun fazla salgılanması durumu, aşırı şişmanlayan insanların elinde olan bir durum değildir. Aile ve çevresel baskı işe yaramadığı gibi, gereksiz yere hastanın psikolojisini bozar" diye uyarıda bulundu.

HEREKEZ OLAMIYOR

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nde bugüne kadar 506 kişiye mide kelepçesi, tüp mide, mide küçültme gibi ameliyatlar yapan Öğünç, bu alanda 14 yılı geride bıraktı. Bu ameliyat yöntemlerini yapmaya başladığı 1998 yılında Türkiye'deki 3 cerrahtan biri olan Öğünç, her isteyen aşırı kiloluyu hemen ameliyata almıyor.

BEŞ YIL EGZERSİZ ŞARTI

Ameliyata alınmanız için yaşınız 18- 65 arasında olmalı. Alkol bağımlısı, kalp, solunum yetmezliği gibi hastalıklarınız olmamalı. Boyunuz 1.60 ise kilonuz en az 93 olmalı. En önemli kural, diyet, egzersiz gibi yöntemleri en az 5 yıl denemiş olmanız gerekli. Egzersiz ve diyetle obeziteden kurtulanların oranının yüzde 10 olduğunu belirten Prof. Dr. Güner Öğünç, toplumun önündeki geleceği obezite ve sigaranın tehdit ettiğini söyledi.

AMELİYAT SON ÇARE
Ameliyat türlerinin tercihinin kişiye özel ısmarlama elbise diktirmeye benzeten Öğünç, hastanın alışkanlıklarının ameliyat yönteminde etken olduğunu söyledi. Tüp mide ameliyatının deneyimli kişilerce riskinin safra kesesi operasyonu kadar olacağını belirten Öğünç, yine de ameliyatın son çare olduğunun altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezlere baskı yapmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN