Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO'ya spariş proje

EXPO 2016 Genel Sekreteri Gülay EXPO projesinin yarışmayla belirlenmeyeceğini açıkladı. Belirlenen firmalardan istenen projelerden seçim, simge yapılar için ise yarışma yapılacak

Giriş Tarihi: 23.3.2013
EXPO 2016'nın projesinin ne şekilde belirleneceği belli oldu. Projenin yarışmayla belirleneceği beklentileri boşa çıktı. EXPO 2016 Genel Sekreteri Selami Gülay, belirlenen 5-6 firmaya proje çizdirileceğini ve aralarından seçim yapılacağını açıkladı. Gülay, projenin yarışmayla belirlenmemesinin gerekçelerini anlattı.

DRENAJ ÇALIŞMASI ÖNCESİ

EXPO alanında taşkın sorunu olduğunu ifade eden Selami Gülay, "DSİ Küçük Aksu Barajı, Aksu Çayı Islah Projesi ile EXPO alanını içeren 5 bin hektarlık alanda arazi toplulaştırması gibi alan için önemli olan projeleri yapıyor. Biz de alanda drenaj çalışmalarını başlatacağız. Bu drenajı yaparken, nereden neyin geçeceği, nerede neyin konulacağı belli olmalı. Bu nedenle projenin hemen tamamlanması gerekiyor" diye konuştu.

YIL SONUNA KADAR BELİRLENİR

EXPO Ajansı Yönetim Kurulu'nun, Türkiye'deki 5-6 büyük firmaya proje çizdirmeyi ve uygulanacak projeyi aralarından seçmeyi hedeflediğini anlatan Selami Gülay, "Proje için şartname hazırlanıyor. Bu şartname ile firmalarla iletişime geçe,ceğiz. Bu yıl sonuna kadar projenin tamamlanmasını bekliyoruz" dedi.

SİMGE YAPILAR YARIŞMA İLE

Master Plan hazırlamak için yetki aldıklarını ve bu planlamanın içinde projenin de olduğunu ifade eden Gülay, EXPO alanındaki özel binaların projesiyle ilgili yarışma yapılacağını kaydetti. EXPO 2016'da EXPO Kulesi gibi simgesel yapılar olacağını hatırlatan Gülay, "Bazı özel binalar ile EXPO Kulesi gibi simge binalar için yarışma yapılacak" dedi.

HER ŞEY TAKVİME UYGUN

Gülay, çalışmaların takvime uygun gittiğini belirterek, geç kalma gibi bir durumun olmadığını söyledi. EXPO alanının altyapı çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını ifade eden Gülay, "Altyapısını bu sene bitiririz. Biz burada proje tamamlandıktan sonra drenaj çalışmalarını tamamlayacağız. 2015 yılının ikinci yarısında, alanı teslim etmeye hazır oluruz" diye konuştu.

İLERLEME RAPORU
Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BİE) her 6 aylık sürede bir ilerleme raporu sunduklarını hatırlatan Gülay, "Son olarak Kasım ayında sunduk. Mayıs ayında tekrar sunacağız. Onların takvimlerine uygun gidiyoruz. Hiçbir eleştiri almıyoruz" diye konuştu. Geç kalma eleştirilerine de cevap veren Gülay, "Hollanda'nın Venlo kentindeki EXPO'daki Türk bahçesini 45 günde tamamladık. Kore'deki Türk bahçesinin ise 1,5 ay önce ihalesi yapıldı ve bahçe tamamlanmak üzere. Geç kalma gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

Yönetmelikler yolda
EXPO 2016 Genel Sekreteri Gülay, EXPO Kanunu sonrası hazırlanması gereken 12 yönetmelik olduğunu, bu yönetmeliklerin 4 tanesinin çıkmak üzere olduğunu söyledi. Gülay, EXPO 2016 Antalya Ajansı Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği ile İnsan Kaynakları ile İlgili Usul ve Esaslar Yönetmeliği olmak üzere 2 yönetmeliğin tamamlandığını ifade etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'ya spariş proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN