Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su alıp götürmüyor

Giriş Tarihi: 23.3.2013

Antalya'da birinci derece doğal sit alanı Kırkgöz Su Kaynakları'nda yapılan temizlik çalışmasında tonlarca çöp tespit edildi

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü öğrencileri, Antalya'daki Kırkgöz Su Kaynakları'nda çevre ve su altı temizliği yaptı. Öğrencilerin topladığı onlarca kilo atık, birinci derece doğal sit alanı Kırkgöz'deki kirliliği gözler önüne serdi.

KİLOLARCA ÇÖP ÇIKTI

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü öğrencileri, akademik danışmanları Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu eşliğinde, Antalya'ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki birinci derece doğal sit alanı Kırköz Su Kaynakları'nı ziyaret etti. Bölgeye ulaştıklarında piknik yapan vatandaşların bıraktığı çöp yığınlarıyla karşılaşan öğrenciler, önce çevre temizliği yaptı. Ardından su altı teçhizatlarını kuşanarak dalışa geçen öğrenciler, suyun altından da kilolarca çöp çıkardı. Öğrenciler, bölgede piknik yapan vatandaşlara su kaynağını kirletmemeleri çağrısında bulundu. Gökoğlu, Kırkgöz'ün Antalya'nın hayat kaynağı olduğunu, kenti beslediğini ve yeşillik verdiğini söyledi. Bölgeye pikniğe gelen vatandaşların bıraktığı çöplerin çevre kirliliğine yol açtığına dikkati çeken Gökoğlu, Kırkgöz'ün biyolojik çeşitlilik bakımından zengin olduğunun altını çizdi. Gökoğlu, ''Bu çöpleri pikniğe gelenler atıyor. İnsanımızda 'Su alır götürür' düşüncesi var ama maalesef götürmüyor, burada kalıyor" dedi.

DENİZE DE ULAŞIYOR
Kırkgöz Su Kaynakları'nın birkaç kilometre ötedeki bir düdenden yer altına girip Düden Şelalesi'nde yeniden yer üstüne çıktığını anlatan Gökoğlu, şelale aracılığıyla da denize kadar ulaştığını vurguladı. Kırkgöz'e atılan çöplerin denizde de kirliliğe yol açtığını dile getiren Gökoğlu, ''Su Ürünleri Fakültesi'nin bir uygulaması sırasında denizde 600-700 metrede trol çektik. Ne yazık ki burada da kirlilikle karşılaştık'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su alıp götürmüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN