Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın 10 anıt ağacı EXPO alanını süsleyecek

Giriş Tarihi: 25.3.2013
Dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO'nun botanik temalı sergisine 2016'da ev sahipliği yapacak olan Antalya'da çalışmalar sürüyor. EXPO 2016 çalışmaları kapsamında, ilk kazma 96 binanın yıkımıyla vuruldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de katılımıyla gerçekleşen yıkım töreninin ardından, EXPO alanındaki en önemli çalışma, ağaç dikimi olacak.

25 BİN AĞAÇ DİKİLECEK

EXPO 2016 Genel Sekreteri Selami Gülay, yıl sonuna kadar alanda ağaçlandırma çalışmalarının başlayacağını açıkladı. EXPO alanında halihazırda bin 329 ağaç bulunduğunu açıklayan Gülay, "Bu ağaçlar dışında EXPO alanına 25 bin ağaç dikilecek. EXPO ormanı oluşturulacak" diye konuştu.

285 ÇEŞİT BİTKİ

Antalya İl Gıda, Tarım ve Havyacılık eski Müdürü Bedrullah Erçin'in başkanlığında bir Botanik Grubu oluşturulduğunu ve dikilecek ağaçların belirlenme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Selami Gülay, "45'i ağaç çeşidi olmak üzere toplam 285 çeşit bitki EXPO alanına dikilecek" diye konuştu. Gülay, alana yaşları 650 ile 2 bin arasında değişen anıt ağaçların da transplant edileceğini duyurdu. Finike'de 10 anıt ağaç tespit edildiğini ifade eden Gülay, "Botanik Grubu Türkiye turuna çıktı. Türkiye florasını yansıtacak ve bölge iklimine uygun ağaç çeşitleri belirleniyor. Anıt ağaç sayısı daha da artabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın 10 anıt ağacı EXPO alanını süsleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN