Balıkçıların rüyası gerçeğe dönüşüyor

Giriş Tarihi: 27.3.2013

Sıçan Adası karşısındaki balıkçı barınağı 2 ay içinde bitiyor. Balıkçılardan artan yerlerin Antalyalıların yatlarını bağlama yeri olarak kullanması amaçlı görüşmeler ise sürüyor

Teknelerini bağladıkları yerlerde geçici olarak barınan ve her an kovulma korkusu yaşayan Antalyalı balıkçıların rüyası olan Sıçan Adası karşısındaki Antalya Balıkçı Barınağı'nın, 2 aya kadar teslim edileceği bildirildi. Kolin İnşaat ile Arsel İnşaat firmalarının yüklendiği 650 tekne kapasiteli liman projesi, Haziran ayında tamamlanacak. Tamamı 135 dönüm alanı kapsayan limanın 700 iş gününde bitmesi, rekor bir süre olarak değerlendiriliyor.

15 YIL GARANTİ VERDİLER

Belirlenen teslim tarihinden 2- 3 ay önce işi bitirmek isteyen firmalar, limana 15 yıl garanti veriyor. Yapımı sırasında 3 kez sert dalgalar yüzünden imalatı tamamlanmamış kısımlarda hasar oluşmasından dolayı gecikmeler yaşanmıştı. Yapımında 800 bin ton dolgu, 100 bin metreküp beton kullanan 70 çalışanın işe koyulduğu Eylül 2011'den bu yana hiç kaza geçirmemesi ise sevindirici oldu.

SON TEKNOLOJİ KULLANILDI

Açığa 32 metre uzunluğunda beton bloklar ve taşlar koyan işçiler, 7 metre uzunluğunda mendireği tamamlamak üzere. Antalya'nın ölçülen en yüksek dalga boyu ise 6 metre. Liman yapımında son teknoloji, malzeme ve yapılış sistemi kullanıldığı inşaatın keşif bedeli olan 19 milyon 300 bin TL idi. Bu rakamın yüzde 17 aşıldı. Derinliği 4-8 metre arasında değişen inşaat aşamasındaki barınağa, şimdiden balıkçı tekneleri girmeye başladı.

HEMŞERİ TEKNELERİ DE

Antalya Deniz Ticaret Odası ise balıkçılardan artan yerlerin hemşeri marinası olarak kullanılması amacıyla balıkçı kooperatifleriyle görüşmelere devam ediyor. Barınağın Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı tarafından balıkçı kooperatiflerine tahsisini yapacağını hatırlatan Deniz Ticaret Odası Başkanı Ahmet Erol, buranın aynı zamanda hemşeri tekne bağlama yeri olmasını da istediklerini tekrarladı. Yol gösterici olarak 3 kooperatifi bir araya getirip konuştuklarını anlatan Erol, "Üç kooperatif, bir üst kurul oluşturacak ve mutabakata varacak. Bizim isteğimiz modern bir işletme. Antalya'da 200 balıkçı var. Artan yerlerin, yerli halkın teknelerini bağlama yeri olarak kullanılmasını ve kooperatiflere de ek gelir sağlanmasını amaçlıyoruz. Tabi bunlar kooperatiflerin tasarrufunda olabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkçıların rüyası gerçeğe dönüşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN