Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk Üncel: erken öten horozun…

Giriş Tarihi: 27.3.2013
"Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 'Genel Merkez aday gösterirse, halkımız isterse, CHP tabanı da desteklerse önümüzdeki yerel seçimlerde yeniden Büyükşehir'e aday olacağım' buyurmuş… Ne diyelim, dilin kemiği yok, herkes istediğini söylemekte özgür. Akaydın da 2014 yerel seçimleri için şimdiden aday adaylığını ilan etmiş.
Etmiş de artık arkasında Baykal yok, yani Antalya Büyükşehir Belediyesi için eski genel başkanın, Akaydın veya yeni bir 'cevher'i bulup aday olarak çıkarması hayalden öteye gitmez. 2014 yılında CHP'nin başında yeni lider olarak kimin olacağı da belli değil. Hadi diyelim Kemal Kılıçdaroğlu, o veya bu şekilde koltuğu kaptırmadı, partinin başında kaldı.
Bu kez de Kılıçdaroğlu aynı suda iki kez yıkanır mı sorusu gündeme gelecek.
İl teşkilatının her kademesi ile kavgalı, kendi partine mensup üçüncü dönemi yaşayan belediye başkanları ile sürekli sürtüşme halinde olan Akaydın'ı, Kılıçdaroğlu bu riskleri göz önüne alıp tekrar aday gösterir mi?
Üstelik, verilen bir brifingde, Akaydın'ın Büyükşehir'i Muratpaşa ve Konyaaltı'nın performansı ile kazandığı belirtildiği halde, Kılıçdaroğlu tercihini Akaydın'dan yana kullanır mı?"
diye yazmışız. Ne zaman? 26 Ocak 2012 tarihinde… Yani, aşağı yukarı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 23 Şubat 2013 tarihinde Antalya'ya gelişinden 11 ay önce… Ancak köprülerin altından çok sular geçtiğini anımsatarak ve dahi Akaydın'ın Baykal'ı satarak Kılıçdaroğlu'nun saflarına geçtiğini göz önüne alarak son Ankara duyumlarını aktaralım Konyaaltı Belediyesi Hizmet Binası açılışı ve ilçelerde katıldığı toplantılarda CHP Genel Başkanı'nın tutumu Akaydın ile bir dönem daha şeklinde yorumlandı. Ancak Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarının satır araları iyi okunduğunda bir kesinlik yok, ancak Akaydın'a övgü var. Bu da tabi ki başta Akaydın olmak üzere Akaydın'a yakın çevrelerce yeniden aday yorumlarının yayılmasını başlattı.
Akaydın ise Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından sonra "Ben aday adaylığımı açıkladım, varsa başka talibi olan açıklasın" söylemleriyle sahneye çıktı. Fakat bu kez bir yıl önce işaret ettiği, "Genel Merkez aday gösterirse, halkımız isterse, CHP tabanı da desteklerse önümüzdeki yerel seçimlerde yeniden Büyükşehir'e aday olacağım" sözlerini biraz daha aşarak sanki adaymışçasına hareket etmeye başladı. Başkası varsa çıksın ortaya demeye getirdi işi… Şimdi. Bu hatırlatmaları ve yorumları neden bir kez daha yazma gereği duydun diyebilirsiniz. Son günlerde, Ankara'da Kemal Kılıçdaroğlu ve Baykal'ın Kayseri mitingi öncesi bir araya gelerek çok önemli bir konuda, İstanbul Belediye Başkanlığı ve başka bir konu hakkında anlaştıklarına dair iddialar gündemde… Eğer doğrulanır ise Kılıçdaroğlu'nun bu mutabakata göre Baykal'a son bir kadirşinaslılık göstererek yerel seçimlerde geçen genel seçimlerde olduğu gibi Antalya'yı Baykal'a bırakırsa ne olacak?
Acaba en çok kimin etekleri tutuşacak?
Siyaset bu olmaz olmaz demeyin…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk Üncel: erken öten horozun…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN