Çöp sorununa belediye el koydu

Giriş Tarihi: 28.3.2013 10:02 Güncelleme Tarihi: 28.3.2013 10:13

Belediye Başkanı Saatcı: ''Yakacık köylülerine hak veriyorum''

'ye bağlı Yakacık köylülerinin Katı Atık Düzenli Çöp Depolama Tesisi'ndeki kokudan dert yanmaları üzerine Belediye Başkanı tesise ziyarette bulundu.

Yakacık köyü yolu üzerinde Fethiye Belediyesi tarafından yıllar önce hizmete açılan Katı Atık Düzenli Çöp Depolama Tesisi'nin çevreye verdiği kokuyla ilgili Yakacık köyü sakinlerinin şik'yetlerini dikkate alan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı bölgede Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, Belediye Çevre Mühendisi Selver Hatice Kabak, İşletme Çevre Mühendisi Özlem Kıray, Belediye Çevre Teknisyeni Ali Kıroğlu ile birlikte incelemeler yaptı.

Kendini Yakacık sakinleri yerine koyduğunu söyleyen Başkan Saatcı, tesisi işleten şirketle ilgili olan tüm şikayetleri incelediklerini belirterek, eksiklerin düzeltilmesi konusunda çalışmaların başladığını söyledi. Bölgedeki incelemelerin ardından değerlendirme yapan Başkan Behçet Saatcı, 'Yakacık köyü sakinleri çöp deponite tesisiyle ilgili şikayetlerini dile getirdiler. Haklılardır. Ben Yakacık köyünde otursam, ben'de onlar gibi davranırım. Bu anlamda hiçbir tepkim yok. Hemen sıcağı sıcağına çıktık geldik. Bizim işletmeden kaynaklanan bir hata var mı? Onları işletmenin çevre mühendisi olan arkadaşımız Özlem hanımla birlikte bire bir görüşüyoruz.

Tabi ki uygulamadan kaynaklanan hatalar olabilir. Bunları gidermek bizim boynumuzun borcudur. Tekrar ediyorum, ben kendimi Yakacık Köyü'nde oturan bir vatandaş olarak görüyorum. Bu tesisler ne de olsa bir yıl sonra başka yerlere devredilecek, bana ne deme lüksüne sahip insanlar değiliz. Buraya biz emek verdik, çaba sarf ettik. Riskler aldık ve bu tesisi bu şekilde kazandık. Bu tesisinde çevredeki insanların rahatsız edilmeden işletilmesi de bizim boynumuzun borcudur. Bizim gördüğümüz eksikleri işletmedeki mühendis arkadaşımızla paylaşıyoruz' ifadelerini kullandı.

Tesiste daha önce çalışan ancak işten çıkartılan bir kaç personelin Yakacık sakinlerini alet ederek provokasyon yapmaması gerektiğini belirten Saatcı, 'Ancak daha önce burada çalışıp, ekmek yedikten sonra kimse kendi özel durumlarını provoke etmeye kalkmasın. Saygıdeğer Yakacık köylülerini de buna alet etmesin. Bunu da vurgulamak istiyorum. Genelde baktığımız zaman burada çöp deponite tesisinden kaynaklı bir çevre kirliliği ve ağaç kuruması söz konusu değildir. Kokuyla ilgili sıkıntılarını gidermekte bizim boynumuzun borcudur. Bir yaz günü gelmiştik buraya, koku geliyordu. Ancak o dönemdeki şirket, tedbirleri alarak kokuyu gidermişti. Bizim burada itiraf edeyim, çözüm bulamadığımız durum çöpün suyudur. Biz bunu yedi, sekiz vidanjör arıtma tesisimize götürüyoruz, temizliyoruz' dedi.

Fethiye'ye kompost tesisi kazandırmak istediklerini ancak 3 aydır tesis için onay beklediklerinin altını çizen Başkan Saatcı, 'Bizim çevre bakanlığında bekleyen Kompost tesisi projemiz var. Yaklaşık 3 aydır bekliyor. Bununla ilgili bize, 'Fethiye Belediyesi sen bunu yapabilirsin' diye bir şey oradan gelirse, nasıl olsa buralar bizim elimizden alınıyor demeyeceğiz ve hemen arkadaşlarla kompost tesisi yapacağız. Kompost tesisi de buradaki lotların çabuk dolmasını engelleyecek ve inşallah halkımıza gübre olarak geri dönecek.' İfadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöp sorununa belediye el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN