Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekabetçiliğe hızlı tren engeli

Akademisyen raporlarına göre, Antalya'nın büyük kentlerle rekabetindeki en büyük engel ulaşım. Hızlı tren ve otoban eksikliği nedeniyle, erişilebilirlik sıralamasında 25'inciyiz

Giriş Tarihi: 28.3.2013
İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melih Bulu, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİ- AD) toplantısında, Antalya'nın şehirler arasındaki rekabetteki yerini anlattı. "Türkiye Şehirlerinin Rekabetçiliğinin Analizi" konulu bir sunum yapan Bulu, Antalya'nın 4 ana kategoride 40 değişkene göre belirlenen rekabetçilik genel endeksinde Türkiye genelinde 11'inci sırada olduğunu söyledi.

OTOBAN VE DEMİRYOLU

Aynı zamanda Ali Koç'un kurucusu ve başkanı olduğu Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Genel Sekreteri olan Doç. Dr. Melih Bulu, Antalya'nın endeksteki yerini belirleyen 4 ana kategorinin bazılarında üst sıralarda yer aldığını belirterek, "Ancak erişilebilirlik konusu, Antalya'nın rekabetçilikteki yerini aşağı çekiyor. Belki arada Toroslar'ın olması bunun en önemli sebebi. Türkiye'deki ana otoban aksları kuzeyde. Demiryolunun da Antalya'dan geçmemesi Antalya'yı listede geriletiyor" diye konuştu.

ENTEGRE OLAMIYOR

4 ana kategoriden biri olan beşeri sermaye ve yaşam kalitesi sıralamasında Antalya'nın 5'inci sırada yer aldığını açıklayan Doç. Dr. Bulu, "Hava trafiğine karşın Antalya erişilebilirlikte 25'inci sırada. Bu tabloya göre Antalya'nın Türkiye'nin diğer ticari akslarıyla entegrasyon problemi var. Otoban akslarının güneye gelme durumu var ama netleşmedi. Hızlı tren projeleri de hayata geçmeye başladı. Bu konular Antalya için önemli" diye konuştu.

HIZLI TREN KENT İÇİN ÖNEMLİ
Antalya'nın Türkiye'nin diğer ticari akslarıyla entegrasyon problemi var. Otoban akslarının güneye gelme durumu var ama netleşmedi. Hızlı tren projeleri de Antalya için önemli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekabetçiliğe hızlı tren engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN