Turizmde kazalar eğitimle azaltıldı

Giriş Tarihi: 30.3.2013

Antalya'da üç yıldır süren Emniyetli Sürüş Eğitimi'ne katılan 700 turizm şoförüne sertifika verildi. Eğitimlerle birlikte kazalarda önemli azalma olduğu ifade edildi

Antalya'da milyonlarca turistin taşımacılığını üstlenen turizm şoförlerine yönelik Antalya Valiliği tarafından başlatılan eğitimler devam ediyor. Turizm araçlarının karıştığı kazaların azaltılması amacıyla gerçekleştirilen eğitimlerin üçüncü yılında, 700 şoför eğitimlere katılarak sertifika almaya hak kazandı. Sertifikalar, ANFAŞ EXPO Center'da düzenlenen toplantıda dağıtıldı. Antalya Valisi Ahmet Altıparmak sertifikaların zorunlu olmasıyla ilgili bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.

ŞOFÖRLER HAZIR OLSUN
Altıparmak, bundan sonra 'Ben şoförüm her işi yaparım'ın kalmayacağını belirterek "Herkesin belli bir alanda belgeye sahip olarak çalışması konusunda ciddi bir çalışma var. Bakanlıklarımızı da bu konuda zorluyoruz. Bu konuda zaten yasalar mevcut, ancak bunun daha etkin uygulanması için çabalıyoruz. Şoförlerin buna hazır olması gerekiyor" diye konuştu. Tur araçlarının karıştığı kazaların Türkiye hakkında olumsuz izlenime neden olduğunu ifade eden Altıparmak, turizm şoförlerine yönelik denetimlerle ilgili bilgi vererek, "2011'de yaklaşık 20 bin 500 araca denetim yapıldı. Bunların yaklaşık 4 binine ceza uygulanmış. 2012'de ise denetim yaklaşık 40 bin, uygulanan ceza ise 3 bin civarında. Denetim ikiye katlandığı halde ceza oranı düşmüş. Demek ki cezaya yönelik hareketler azalmış" dedi. Turzim şoförlerinin eğitimine yönelik çalışmada 2011 yılında bin 184 sürücüye eğitim verildiğini ifade eden Vali Altıparmak, yapılan çalışmalarla ölümle sonuçlanan turizm araçlarının karıştığı kazaların azaldığını, 2010 yılında kazalarda 20 turistin öldüğünü, 2011'de bunun 9'a ve 2012'de ise 5'e düştüğünü kaydetti.

BİN ŞOFÖR SERTİFİKA ALACAK

30 Mart'a kadar sürecek eğitimler sonucunda bin şoförün sertifika alması bekleniyor. Nisan ayı sonunda yeni bir eğitim programının başlatılması planlanıyor. Eğitimlerde150 promil alkol almış hissi veren gözlüklerle yürüyüş, çarpma ve devrilme simülasyonları gibi teknik altyapı kullanılıyor.

KAZALARIN NEDENİ AŞIRI GÜVEN
GÜVENLİ sürüş teknikleri uzmanı Cantek Hurmoğlu, sürücülerin birçoğunun doğru bildiklerinin yanlış olduğunu vurguladı. Hurmoğlu, "Herkes arabayı iyi kullandığını iddia eder. Ölümcül kazaları yapan arabaların şoförleri tecrübeli ve uzun yıllardır araba kullanan insanlardan çıkar. Bunun nedeni kendine olan aşırı güven" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde kazalar eğitimle azaltıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN