Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya Teknokenti 2 ödül birden kazandı

Giriş Tarihi: 31.3.2013

Antalya Teknokenti, 2005-2008 arası faaliyete geçenler arasında birinci, genel endeks değerlendirmesinde ise üçüncülük eldi etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen; "Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi"nde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçları açıklandı. Endeks sonuçlarına göre; Antalya Tekonokent Yönetici ve İşletici A.Ş. 2005-2008 yıllarında faaliyete geçen teknokentler arasında endeks değerlendirme sonucuna göre kendi kategorisinde birinci oldu. Genel Endeks sonuçlarına göre; ODTÜ TGB'nin 57,39 puanla birinci, İTÜ TGB'nin 54,56 puanla ikinci olduğu Genel Endeks değerlendirmesinde Antalya Teknokenti (Batı Akdeniz TGB) 53.03 puanla üçüncü oldu.

PATENT SAYISI
2008 yılından bu yana yaptıkları aktif çalışmalarla, Antalya Teknokenti'nin Türkiye'nin patent sayısı bakımından en başarılı ikinci teknokenti olduğunu hatırlatan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, "Amacımız, Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik gelişmesine katkıda bulunmak. Antalya Teknokent olarak, bugüne kadar yaptığımız çalışmalar, aldığımız ödüller, kısa sürede bu amaç için doğru işler yaptığımızı gösteriyor" dedi.

KENDİ ALANINDA BİRİNCİ
1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nden iki büyük ödülle dönmenin çok gurur verici olduğunu aktaran Rektör Kurtcephe, "Kendi alanımızda birincilik ödülünü Antalya'ya kazandırdık. Genel Endeks kategorisinde de üçüncü olmamız büyük başarı. Çünkü bizimle birlikte aynı kategoride yer alan üniversitelerin çoğu teknik üniversite. Bize göre avantajlı konumda olan birçok üniversiteyi geride bıraktık ve üçüncülük ödülünü kazandık. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

ÖDÜLÜ BAKAN VERDİ
Antalya Teknokent yöneticileri ile birlikte zirveye katılan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi'nin ödüllerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün elinden aldı. Bakan Ergün, 2011 yılı verileriyle oluşturdukları Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi için; 3 kategoride 6 boyutta ve 14 alt başlıkta veri topladıklarını ve endeksin 2011'de faaliyette olan 32 TGB'yi kapsadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya Teknokenti 2 ödül birden kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN