Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm bilincimiz eksik

Giriş Tarihi: 1.4.2013

ALTİD ile ALTAV'ın düzenlediği '2013 Turizm Sezonu Değerlendirme Toplantısı'nda ortak görüşte birleşildi ve Alanyalıların turizmde bilinçsiz olduğu kanaatine varıldı

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ile Alanya Turizm ve Tanıtım Vakfı'nın (ALTAV) ortaklaşa organize ettiği '2013 Yılı Turizm Sezonu Değerlendirme Toplantısı'nın detayları ortaya çıktı. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuk olarak katıldığı toplantıda Alanya Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nün turizmcilerden istekleri de masaya yatırıldı. Şehirde turizm bilinci konusunda eksiklik yaşandığı, bunu gidermek için de görsel ve yazılı basında kampanya, gençlere ve işyeri eğitimi verilmesi kararı alındı.

KAYNAK YETERSİZ

Toplantıya katılan sektör temsilcileri, Alanya'ya tatil için gelen turistlerin bilgi eksikliğini gidermek amacıyla mevcut sayısal haritaların kapsamının genişletilmesi, bunun için de maddi kaynak temini talep etti. İlçenin Tanıtımında finansal kaynak yetersizliği ve sorumluluğun paylaşılmaması sorunun giderilmesi için de tüm kentte bu konuda ortak genel bir zihniyet oluşturması benimsendi.

ESNAFA SINIRLANDIRMA GÜNDEMDE
Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun sık sık vurguladığı 'Esnafın tutumları ve davranışları hakkında turist şikâyetleri' konusunda da çalışma yapılması da toplantıda alınan kararlar arasında yer aldı. Bu amaçla esnaf sayısının sınırlandırılması, esnafın tasniflendirilerek standartlaştırılması, kesin yaptırım ve ceza sistemi getirilmesi için çalışma yapılması fikri benimsendi. Turistlere farklı fiyat uygulanmaması için de esnafın mutlaka fiyat etiketi bulundurmasının teşvik edilmesi konusunda karar alındı. Turistlerin ve turizm acentelerinin en çok şikâyet ettiği konuların başında gelen trafik kazalarının sona ermesi içintedbirlerin artırılması ele alındı.

TEŞHİR EDİLECEK

Değerlendirmede, içki satışı yapılan işyerlerinin periyodik denetimi ve kötü sonuçların basına teşhir edilmesi isteklerine olumlu bakıldı. Kaçak içki denetimlerinin artırılması ve aksine davrananların teşhiri ve ceza yöntemi, hanutçuluk, korsan taksi ve gibi belgesiz hizmetlerin denetimlerinin artırılarak ağır cezai yaptırımlar uygulanması ortak görüş olarak ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm bilincimiz eksik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN