Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat yüzde 17.2 arttı

Antalya İhracatçılar Birliği verilerine göre Antalya'nın ihracatı Mart ayında yüzde 17.23, ilk üç aylık ihracatı ise yüzde 19.89 oranında arttı

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Mart ayında Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracatın yüzde 17,23 oranında bir artış ile 126 milyon 174 bin dolara ulaştığını bildirdi. Satıcı yaptığı yazılı açıklamada, yılın ilk üç ayında da birlik üzerinden yapılan ihracatta yüzde 19,89 artış sağlanarak 341 milyon 856 bin dolara ulaşıldığını kaydetti. Satıcı, üç aylık dönemde birlik ihracat rakamları sektörel ölçekte incelediğinde, 127 milyon dolarlık ihracat rakamı ile yaş meyve sebze sektörünün bölge ihracatında en büyük payı almaya devam ettiğini belirtti.

EN ÇOK RUSYA'YA

Yüzde 28'lik artışla 43 milyon dolara ulaşan toprak sanayi sektörünün bölge ihracatında ikinci en önemli sektör olduğunu belirten Satıcı şunları söyledi: "Madencilik sektörü ihracatı ise yüzde 102'lik artış ile 42 milyon dolara ulaşmıştır. 26 milyon dolar ile demirdemir dışı ve 25 milyon dolar ile kimya sektörü takip eden diğer ihracat grupları olarak belirmişlerdir. Yılın ilk üç ayında toplam 130 ülkeye birliğimiz üyeleri tarafından ihracat gerçekleştirilmiştir. Bölgemiz ihracatından en fazla pay alan ülke 68 milyon dolar ile Rusya Federasyonu olmuştur. Rusya Federasyonu'nu ise sırasıyla 23 milyon dolar ile Almanya, 19 milyon dolar ile Bulgaristan, 18 milyon dolar ile Çin Halk Cumhuriyeti ve 15 milyon dolar ile Ukrayna izlemiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat yüzde 17.2 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN