Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nizamettin ŞEN: Kentin rengi

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Kent anatomisi üzerine yazdığım yazılar; Kentin Kokusu, Kentin Sesi, Kent Estetiği, Kentin Tadı, Kentin Hafızası, Kentin Biyolojisi- Florası… Yazmadıklarım arasında Kentin Faunası ve KENTİN RENGİ var. Bu yazımda 'Kentin Rengi'ni ele almak istiyorum. Kent ve turizm üzerine yazılar yazmaya başladığım günden bu yana, yazdıklarımın nereye, kime ilham verdiğini hiç düşünmedim.
Zaman, zaman bana geri dönüşlerde görüyorum ki bir yere kayıt düşmenin mutlaka bir gün geri döneceğini, belki de hayata geçeceğini...
***
Bu hafta sonu haberlerinde İstanbul Feshane'de 4. kez yapılan "Gümüşhane Günleri" dikkatimi çekti. "Bir kentin tanıtımı artık böyle yapılıyor" dedirtecek boyutta. Emitt Turizm Fuarı, Antalya Yöresel Ürünler Fuarı, bu alanda birçok kente, kendini ve ürünlerini tanıtma bilinci sağladı.
Görülüyor ki artık bu fuarların da ileri boyutuna geçiliyor ve dört başı mamur "Tanıtım Günleri" yapılıyor.
Kentini tanıma, tanıtma bu boyutta "kentlilik bilinci" "kentini markalaştırma" aşamasına ulaşmış oluyor. Gümüşhane'nin tanıtımının yapıldığı bu etkinlikte kentin anatomisi yansıtılmış mıdır, bilemiyorum.
Salt ürün tanıtımı, kenti betimlemez.
Kentin kültür ve onun öğelerini vermediğinizde yalın ticari aktiviteye dönüşür.
Gelelim kentin rengine… Her kimlikli kentin karakteristik bir veya birkaç rengi vardır. Sakın bu rengi futbol takımlarının rengiyle bir tutmayalım, kuşkusuz birçok takımın rengi ile kentin rengi de özdeştir.
Ülke bayraklarının rengi ile ülkelerin renklerinin özdeş olduğu ve olmadığı da çoktur. Hollanda'nın bayrağında turuncu yoktur ama Hollanda'nın rengi Portakal yani turuncudur.
Genelde kentler renklerini, kendi etkin floralarından alırlar. İstanbul'un rengini soranlara, Erguvan rengi cevabını veren çoktur ama ilkbaharda özellikle Boğaz'dan ve Adalar'dan başka yerde İstanbul kentinde erguvan rengini göremezsiniz.
Boğaziçi Köprüsü'nü bile aydınlatan ışıkların arasında erguvan rengi yoktur.
***
Antalya'nın rengini sorgularsanız, cevap mutlaka turuncu ağırlıklı çıkacaktır.
Antalyaspor'un renginin kırmızı beyaz olması fark etmez. Kentte ağarlıklı meyvenin turunçgiller olması ve havaalanı ile kent arasındaki bölgede portakalı simgeleyen turuncu renkli topların olmasından başka turuncu renkte hiçbir simge yapı göremezsiniz. Ama sayıları günden güne artan refüjlerdeki narenciye ağaçları gelecekte de kentin renginin turuncu olacağının mantıklı işaretidir.
Bodrum'un rengi beyazdır. Mikanos'dan kopyalanmıştır diyen olursa inanmayın, çünkü orada mavi de vardır.
Yunanistan bayrağı da mavi ve beyazdır. Bizim renk literetürüne girmiş, ülke rengimiz turkuvazdır. Düşünelim bakalım bizimle özdeşleşen bu rengi biz nerede kullanıyoruz?
Hangi turkuvaz renkli sembol sivil veya kamu simge binamız var?
Kuşkusuz bayrağımız kırmızı ve beyazdır. Bir renk bir ülke ve milletin adıyla anılıyorsa bu renkten de "imaj" olarak yararlanmak gerekir.
H H H Kentin Anatomisi konusunu niçin önemsediğimi, ilk yazımda şöyle belirtmiştim:
Anatomi, Yunanca bir kelimedir kökü çıkarmak ve kesmek anlamına gelen iki kelimeden türetilmiştir. Canlıların, insan, hayvan ve bitkilerin yapısını ve düzenini araştıran bu bilim dalının yanında, toplumu insana benzetenlerin, toplum analizlerine bu adı vermeleri de normaldir.
Toplumu adeta bir vücut gibi ele almak ve incelemek toplumun sağlıklı bir geleceği için vazgeçilmeyecek yöntemdir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nizamettin ŞEN: Kentin rengi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN