Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Şoför Nebahat'ler turistin hizmetinde

Giriş Tarihi: 2.4.2013

Turizm şoförleri arasındaki kadın şoför sayısı giderek artıyor. Sektörde çalışan 4 kadın, sektöre nasıl başladıklarını ve kadın şoför olmanın zorluklarını anlattı

Antalya'da turistlerin havalimanından otellerine, otellerinden alışveriş merkezi, müzeler ve ören yerlerine ulaşımını üstlenen tur otobüslerine kadın eli değdi. Turistlerin Antalya'da ilk karşılaştıkları ve ilk temas kurdukları kişi olan turizm şoförleri arasında kadın sayısı giderek artıyor. Kadın şoförlerin sayısının artması Türkiye'deki değişimi gözler önüne sererken, Fatma Girik'in performansıyla ölümsüzleşen beyaz perdenin unutulmaz "Şoför Nebahat" karakteri akıllara geliyor. Sektörde çalışan 4 kadın, sektöre nasıl başladıklarını ve kadın turizm şoförü olmanın zorluklarını anlattı. Kadın turizm şoförlerinin en deneyimlisi Aysel Toprakçı. Profesyonel olarak 8 yıldır direksiyon sallıyor. Mesleğe memleketi Kaş'ta öğrenci servisi ile başladığını anlatan Aysel Toprakçı, "Ailelerin talebiyle başladım. Kadın olmamız velilere güven veriyordu. 10-15 öğrenci ile başladım ardından 50-60 öğrenci oldu. Zevkli ama yorucu bir işti. Ardından turizm şoförlüğüne geçiş yaptım. Öğrenci servisinden daha kolay" diye konuştu.

KOCASIYLA YOLLARDA

Aysel Toprakçı, mesleğini o kadar çok seviyor ki Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden emekli olan eşinin de emekli olduktan sonra bu işe başlamasına ön ayak oldu. Emeklilik ikramiyesiyle eşine bir minibüs aldırdığını anlatan Toprakçı, "Tek sorun işlerin yoğunluğu. Yaz sezonda işler sıkıştığında benzin istasyonlarında buluşuyoruz. Yolda karşılaştığımızda karşılıklı selektör yapıyoruz. Öyle hasret gideriyoruz" diye konuştu.

ŞAŞIRIYORLAR
Gülnur Gürol ise turizm şoförlüğüne, turistleri deri mağazalarına götüren VIP servislerle başladı. Kadın şoförlerin Avrupalı turistler için bile şaşırtıcı olduğunu anlatan Gürol, "Özellikle Türkiye'den böyle görüntü beklemiyorlar. Kadın şoför görünce şaşırıyorlar. Ancak kadın olmanın getirdiği titizliği işimize yansıttığımız için çok memnunlar. Araçlar temiz, kılık kıyafetimiz düzgün. Bu da turistleri memnun ediyor" dedi.

EHLİYETLERDE CEZA YOK

Gülay Gül ise kadın şoför olmanın zorluklarını anlattı. Yaz sezonunda gece-gündüz yollarda olduklarını anlatan Gül, "Kadın şoför olmak zor ama turistlerle çalışmak kolay. Belki yolcularımız Türk olsa bu kadar rahat olmayız ama turistlerin yaklaşımı çok daha olumlu. Tek zorluk, erkek turizm şoförleri başta olmak üzere, diğer şoförlerin bize karşı olan önyargıları. Özellikle kendi çevremizde önyargı daha fazla" diye konuştu. Gül, trafik polislerinin de kendilerinden çok memnun olduğuna değinerek, "Trafik kurallarına uyuyoruz. Hiç birimizin trafik cezası yok" diye konuştu.

KİMSE KABUL ETMEDİ

En gençleri ise Duygu Üner. Tam bir araba sevdalısı olan Üner, "Araba sürmek benim hayatım. 'Sevdiğin işi yap, hayat boyu çalışma' düşüncesiyle bu işi yapmaya başladım" dedi. 2 yıldır turizm şoförlüğü yaptığını anlatan Üner, "İlk başta hiçbir acente bana iş vermedi. Kapı kapı dolaştım. Sonunda araçlarını kadın şoföre emanet edecek kadar ileri görüşe sahip bir firma kabul etti" diye konuştu.

MÜDÜRDEN TAM NOT
Kadın şoförlerin birlikte çalıştığı Diana Turizm'in Departman Müdürü Osman Göçer ise kadın şoförlerden şirket olarak memnun olduklarını söyledi. Örnek bir proje başlatarak kadın şoför sayısını arttırdıklarını anlatan Göçer, "Antalya farklı bir kent. Bu farklılığın getirdiği sorumluluklar var. Biz de bu sorumluluk içinde kadın şoför sayımızı arttırdık. Daha da arttıracağız. Diğer acentelere de bunun örnek olmasını istiyoruz. Titizlikleriyle, disiplinleriyle kadın şoförlerimizden çok memnunuz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şoför Nebahat'ler turistin hizmetinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN