Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp çarpıntısına son!

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Hakan Hasdemir, kalp ritm bozuklukları ve tedavisi hakkında bilgi vererek teşhis için bir dizi tetkik gerektiğini bildirdi

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Hızlı atan bir kalp; heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketiminin sonucu olabildiği gibi kalp ritm bozukluğu (aritmi) hastalıklarının belirtisi de olabilir. Kalp çarpıntısının hangi durumda tehlikeli olduğu ise kardiyoglar tarafından belirlenmelidir. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Hakan Hasdemir kalp ritm bozukluklarının tespit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

TESTLER YAPILMALI
"Çarpıntı, halsizlik, bayılır gibi olma hali, baş dönmesi, huzursuzluk, tansiyon yükselmesi, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler kalp ritm bozukluğuna işaret edebilir" diyen Uz. Dr. Hasdemir, kalp hızının üst sınır olan 100'den 140 üstü değerlere çıkması olarak görülen kalp çarpıntısına (taşikardi) neden olan sebebin doğru tespiti için EKO testi, tiroid testlerinin yapılması ve kan testleriyle kansızlık olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirterek, "Bu testlerle amacımız çarpıntının heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketimi kaynaklı fizyolojik (sinus taşikardi) ya da kalp ritm bozukluğu (aritmik taşikardi) olup olmadığını anlamaktır" dedi. Çarpıntının niteliğinin tespitinde, çarpıntı sırasında 12 derivasyon elektrokardiyografi (EKG) yöntemi ile tam tanının koyulabildiğini söyleyen Uz. Dr. Hasdemir; kalp ritm bozukluğu (aritmik taşikardi) tespit edildiğinde ileri tedavi için kalbin elektriksel aktivitelerinin kontrol edildiği elektrofizyolojik çalışmanın yapılması gerektiğini belirterek, "İleri tedavide söz konusu çarpıntı (aritmik taşikardi) laboratuvar ortamında oluşturulmalı ve nereden kaynaklandığı, nasıl bir etkiyle ortaya çıktığı anlaşılmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp çarpıntısına son!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN