Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osteoporoz için etkin önlem: Kemik yoğunluğu ölçümü

Giriş Tarihi: 5.4.2013
bilinen "Osteoporoz" özellikle kadınlarda menopozun getirdiği hormonal değişimlere bağlı olarak gelişebiliyor. Çoğu zaman hiçbir belirti vermeyen bu hastalığın erken teşhisi ise düzenli kemik yoğunluğu ölçümleri ile mümkün oluyor. Memorial Antalya Hastanesi Nükleer Tıp Bölümü'nden Uz. Dr. İbrahim Oğuz Çeri, kemik yoğunluğu ölçümü hakkında bilgi verdi.

KEMİK ÖLÇÜMÜ YAPTIRIN

Osteoporozun kemiklerin zamanla kalsiyum ve mineral yoğunluğunu kaybederek, kırılganlaşması olarak tanımlandığını söyleyen Uz. Dr. Çeri, "Vücutta kemikler, kasları yapısal olarak destekleyen, hayati organları koruyan ve kalsiyum depolayan yapılardır. Kemik kütlesinin en üst seviyelerde olduğu dönemler 30- 40'lı yaşlardır. 40'lı yaşlardan sonra, özellikle kadınlardaki hormonal değişimler, kemiğin giderek kütlesini kaybetmesine yol açar. Menopozla birlikte bu kayıp hızlanır. Menopoza girmeden önce 40-45 yaşları arasında yapılacak ölçüm, menopoz öncesi değerlerin saptanması için önemlidir. Erkeklerde kemik erimesi kadınlara oranla nadir olmakla birlikte, risk faktörleri varlığında, 50 ve üzeri yaşlarda kemik yoğunluğu ölçümü yapmak gerekebilir" dedi.

GÜVENİLİR ÖLÇÜM YÖNTEMİ

Kemik yoğunluğu ölçümünün hastalığa karşı etkin bir önlem olduğunun altını çizen Çeri, "Ciddi sağlık sorunlarını engellemek adına atılması gereken ilk adım, düzenli kemik yoğunluğu ölçümleridir. Çeşitli radyolojik yöntemlerle yapılabilen kemik yoğunluğu ölçümünde en doğru uygulama "Dexa" cihazı yardımıyla X ışınları kullanılarak yapılan ölçümdür" dedi.

SIRTTA KAMBURLAŞMA
Kemik erimesinin çoğu zaman hiçbir belirti vermeyebileceğini ifade eden Uz. Dr. Çeri, "Hastalığın yaygın bulguları bel ve sırt ağrıları, boyda kısalma, omurgada kırık, sırtta kamburlaşma, omuzlarda yuvarlaklaşma, kaburgalarda, el bileğinde ve kalça kemiklerinde kırıklardır" diye konuştu

AYNI MERKEZE GİDİN
Uz. Dr. Çeri, risk faktörü olmadığında da kemik yoğunluğunda azalma olabileceğini söyledi ve düzenli checkup yaptırmanın önemini şu sözlerle anlattı: "Sağlıklı kadınlarda 40'lı yaşlardan itibaren 1,5-2 yılda bir ölçümlerin tekrarlanması gerekmektedir. Ancak risk taşıyan veya tedavisi devam eden kişilerde, doktorun yönlendirmesiyle, ölçümler daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Ölçümlerin aynı merkezde yapılması faydalı olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osteoporoz için etkin önlem: Kemik yoğunluğu ölçümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN