Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya caddelerinde

Kepez Belediyesi ve Antalya Yörükler Derneği işbirliğiyle Yörük kültürünün tanıtılması ve geleceğe taşınması amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen temsili , Varsak'taki Akkuyu ve Hacı Mestan sarnıçları arasında yapıldı.

Giriş Tarihi: 8.4.2013 15:55 Güncelleme Tarihi: 8.4.2013 15:56
Yörükler Parkı'nda sabah kahvaltısıyla başlayan etkinlik, binlerce kişinin deve katarları, koyun keçi sürüleri eşliğinde Süleyman Demirel Bulvarı'ndaki Akkuyu sarnıcı önünde başlayan aynı güzergah üzerindeki Hacı Mestan Sarnıcı'nda sona eren göç yürüyüşüyle devam etti. Yürüyüşün ardından, burada kurulan kıl çadırlarda temsili olarak yapılan kız isteme, kına yakma ve düğün töreniyle etkinlik sürdü.


TÜRK MİLLETİNİN GELENEĞİNİ CANLANDIRDIK

Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, 'Bu yapmış olduğumuz göç, kökleri maziye giden üç bin -dört bin yıllık bir geleneğin resmidir. Biz bugün Türk milletinin geleneğini canlandırdık. Bu canlandırdığımız göçle, bunu yaşamamış yeni nesillere göç kültürünü gösterdik' dedi.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise, geçen sene böyle bir etkinliği başlatırken genç nesillerin bu topraklarda yüzlerce yıl tekrar edilen bir ananeyi, bir ritüeli çok iyi öğrenmelerini istediklerini söyledi. Çünkü bu topraklardaki Yörüklerin yüz yıllar boyunca yazın yaylalara kışın tekrar sahile göç ettiklerini belirten Tütüncü, "Aradan yıllar geçti, teknoloji gelişti. O göç edenlerin bir kısmı yerleşik düzene geçti ama h'la göç edenlerimiz var' dedi. Yüzlerce yıllık bu geleneğin, göç yolları üzerinde hatırlanmasının çok önemli olduğunu belirten Tütüncü, şunları söyledi: 'Bizden sonraki nesiller eğer bizim kültürümüzü yaşayamazlarsa, bizim kültürümüzü bilemeyecekler. Geçmişleriyle irtibatlarının kesilmesi, bizim gelecek nesillerimiz için, ülkemiz için çok büyük tehlikeler barındırıyor.'

Konuşmaların ardından Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'ye verdiği desteklerden dolayı desenlerinde Yörüklerin binlerce yıllık tarihini anlatan bir halı hediye etti.

Etkinlik halk oyunları gösterisi ve yöresel sanatçıların verdiği konserle sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya caddelerinde yörük göçü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN