Nane ile limon tek bitki haline geldi

Antalya'da faaliyet gösteren bir firma, özellikle soğuk algınlığı ve mide bulantısında kullanılan limon, nane ve kekik karışımlarını tek bitkide buluşturdu

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Antalya'da faaliyet gösteren bir firma, limon, nane ve kekiği tek bitkide buluşturarak piyasaya sundu. Antalya Tarım ve Alman Fleurnova firmalarının ortak yatırımıyla 2003 yılında kurulan Fleurantalya Süs Bitkisi Üretim ve Pazarlama firması, halk arasında soğuk algınlığı ve mide bulantısına iyi geldiği inanışıyla kullanılan nane ve limon ile kekik ve limon karışımlarını tek bitkide buluşturmak için çalışma başlattı. Yaklaşık bir yıl süren çalışmada, laboratuvar ortamında genetiğinde değişiklik yapılan nane, limon ve kekik bitkileri, daha sonra birbirine aşılandı. Böylece limonlu nane ve limonlu kekik bitkileri üretildi. Bitkilerden elde edilen tohumlarla çoğaltılan yeni bitkiler, 2004'te piyasaya sunuldu.

53 ÇEŞİT AROMATİK BİTKİ

Saksıda yetiştirilen bitkiler, yenildiğinde ağızda limonlu nane ya da limonlu kekik tadı bırakıyor. Firmanın ziraat mühendisi Hilal Akkuş, firma olarak 53 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ürettiklerini, bunların içinde limonlu nane ve limonlu kekik bitkilerinin de yer aldığını söyledi. Limonlu nane ve limonlu kekik karışımlarının, firmalarının Almanya'daki laboratuvarlarında melezleme yöntemiyle üretildiğini anlatan Akkuş, bitkilerden alınan tohumların Antalya'ya gönderildiğini, burada da çelik köklendirme yöntemiyle çoğalttıklarını kaydetti.

TAT VE KOKULARI AYNI

Nane, limon ya da kekikten farklı yaprağa sahip yeni bitkilerin tat ve kokularının ise aynı olduğunu bildiren Akkuş, "Nane ve limon ile kekik ve limon tek bitkide yer alıyor. Naneyi, limonu ya da kekiği kullandığınız alanlarda bu bitkileri kullanabilirsiniz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nane ile limon tek bitki haline geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN