Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nizamettin ŞEN: 18 yıldır tren bekliyoruz !

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Antalya'nın duayen gazetecisi Mustafa Uysal'ın geçen hafta yazdığı yazıdan sonra, 2 Haziran 1995'te Antalya'nın "Ulusal Demiryolu Ağına Bağlanması Paneli"nde TÜRSAB adına yaptığım konuşmayı, tekrar okudum.
Türkiye değişiyor ama bazı sorunlar hiç değişmiyor. Benzetme yerinde olacaktır, "Buzdolabından bile çıkarılmıyor."
Antalya Milletvekili Sadık Badak kuşkusuz buna itiraz edecek ve trenin gelmesi için çabalarını bildiğim halde niye böyle söylediğimi soracaktır. Ben de kendisinin gayretlerini takdir ettiğimi ve çabalarını eksiltmeden sürmesini, dilediğimi söyleyeceğim.
Ama bir şey daha söyleyeceğim
"Bu ülkede son yıllarda Başbakan'ın istemediği hiçbir proje gerçekleşemez."
Şimdi gelelim bu köşeye sığabilecek kadarıyla, 18 yıl önceki, bugün de tazeliğini ve önemini koruyan, konuşmamdan aldığım paragraflara;
"Antalya'daki turizmin neden demiryoluna ihtiyacı vardır?
Antalya bir turizm metropolüdür. Alt bölgeler olarak öncelikle turizmde Denizli Pamukkale, Konya, Kapadokya, potansiyel teşkil etmektedir. Kitle turizmimizle bu bölgeler karayoluyla beslenmektedir.
Antalya'nın demiryoluna kavuşmasıyla öncelikle bu ulaşım çeşidini tercih edenleri kazanmış olacağız. Özellikle İstanbul Ankara hattı örneğinde olduğu gibi bu hat yabancıların da tercih edeceği bir seçenek olacaktır. Bölgemize iç turizm potansiyelinin çekilmesi açısından da çok önemlidir.
Kolay, rahat ve güvenli demiryolu ulaşımı, her bayram tatiline çıkanlar için tercih nedeni olacaktır. Sadece son bayram tatilinde, karayollarında 200'ün üzerinde insanımızın canından olması bile demiryolunun ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Demiryolu bir kısım insanların algıladığı gibi karayolunu baltalayıcı olması söz konusu değildir, demiryolu bir çeşitlilik ve tercih olayıdır.
Antalya demiryolu bireysel turizm hareketine de katkıda bulunacaktır. Kitle turizminin ön plana çıkmasıyla bireysel turizmi göz ardı ettiğimiz bir gerçektir.
Oysa ülkeye bıraktığı ve yaydığı döviz açısından bireysel turizme katılan turistler, rakibimiz ülkelerde daha yaygın yer almaktadır. Kullandıkları ulaşım aracı ise demiryoludur.
Antalya demiryolunun uzantısı olması gereken Antalya -Gazipaşa (o zaman Gazipaşa Havaalanının olacağını nasıl hayal etmişim?) Antalya- Kemer hatlarının turizmimizin gelişmesi için çok önemli olduğunu görüyoruz.
Günümüz insanı en azından stresten uzak yolculuk gerçekleştirmeyi demiryolunda görmektedir. Avrupa ülkelerinde kısa uçuş mesafelerinde Lufthansa gibi havayolları özel hızlı tren bağlantılarıyla kombine etmektedirler. Havaalanlarındaki bekleme süreleri ortadan kaldırılamadığından ve şehir merkezine ulaşım-transfer, demiryolu ile çözümlenmektedir.
Turizm emniyet, rahatlık, güven, zamandan kazanma ve çevreyle doğru orantılıdır. Hele son yıllarda gelişen ve turizmde satış öğesi haline gelen çevreye duyarlılık, demiryolunun en büyük özelliğidir. Bu nedenledir ki Antalya demiryolu turizmimizin gelişmesi için doğru karar olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nizamettin ŞEN: 18 yıldır tren bekliyoruz !
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN