Sağlık turizminde büyük kaçak var

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Sağlık turizmi toplantısında farklı bir tablo ortaya çıktı. Sağlık İl Müdürü Bilgin, 60 bin turist hastanın kayıt dışı tedavi edildiğini belirterek, tedbir alacaklarını söyledi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen Türkiye'de Sağlık Turizmi Sektörler Buluşması'nda Antalya'nın sağlık turizmi potansiyeli masaya yatırıldı. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (THTC) tarafından organize edilen toplantıya, Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, THTC Başkanı Emin Çakmak, ATSO Başkan Yardımcısı Dr. Adnan Vücudi Özen, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Antalya Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Antalya YDO Koordinatörü Alaattin Özyürek katıldı.

KAYIT DIŞI TURİST HASTA

Sağlık Müdürü Adem Bilgin, sağlık turizmiyle ilgili mevzuatın geciktiğini ancak kısa sürede çıkmasını beklediklerini söyledi. Bilgin, sağlık turizminde yeni gelişen Antalya'nın turistin sağlığı alanında ise yüksek rakamlara ulaştığını kaydetti. İnsanların ortalama hastalanma ihtimalinin yüzde 1-1,5 seviyesinde olduğunu açıklayan Antalya Sağlık Müdürü Bilgin, Antalya'ya 11 milyon turist geldiğini hatırlatarak, kayıt dışı turist hastalara dikkat çekti. Bilgin şöyle konuştu:

150 BİN TURİST HASTA
"Antalya'da istatistiklere göre ortalama olarak 130-150 bin turistin hastalanmasını bekliyoruz. Ancak kayıtlı verilere göre toplam 87 bin turist hasta var. 81 bin 737 turist hastamız özel hastanelerde tedavi olmuş. Kamu hastanelerinde 6 bin 123 ve üniversite hastanesinde ise 736 turist hasta tedavi olmuş. Demek ki hala kayıtta bir eksikliğimiz var. Otellerin sağlık ünitelerinin ruhsatlandırılmasını sağlayacak yeni mevzuatla, her hastalanan turistin kayıt altına alınması sağlanacak."

617 BİN SAĞLIK TURİSTİ

THTC Başkanı Emin Çakmak, tarifeli sefer sayısının düşük olması nedeniyle Antalya'da sağlık turizmi yapma şansı olmadığı yönünde bir yaklaşım olduğunu belirterek, "Bu yanlış bir yaklaşım. Tayland'ın direkt uçuşun olmadığı Phuket ve Pattaya bölgelerine, Bangkok üzerinden çok sayıda sağlık turisti gidiyor. Ana operasyon Bangkok'da yapılıyor ama yan operasyonlar sağlık ve tatili birleştirmek üzere Phuket ve Pattaya'da yapıyor. Vatandaş geldiğinde hem tatilini yapıyor, hem de sağlık hizmetini alıyor. Bu uygulama Antalya'ya sağlık turizminde örnek olabilir" dedi.

305 NOKTAYLA HAVADAN BAĞLIYIZ

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Antalya'nın 11 milyon turist ağırladığını hatırlatarak, "Bu çok önemli bir potansiyel. Turisti yönlendirmek kendi becerimize kalmış. Farklı alanlarda gelir elde edebiliriz. Yeter ki Antalya'nın değerlerini ürüne dönüştürelim ve turiste sunum yapalım" dedi. Sağlık turizminin de bu alandaki ürünlerden biri olduğunu belirten Ayık, "Bu konuda en önemli unsur erişilebilirlik. Antalya'ya 2012'de 149 havayolu şirketi, 55 ülkeden ve 305 farklı noktadan uçtu. Antalya, bu konuda İstanbul'un ardından ikinci sırada" dedi. Antalya'nın 5 yıldızlı yatak kapasitesiyle de önemli bir avantajı olduğunu belirten TÜROFED Başkanı Ayık, "Tatille tedavileri kombine edebiliriz. Umduğumuzdan büyük bir potansiyel var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık turizminde büyük kaçak var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN