Türkiye'nin en iyi haber sitesi

25 milyon kişiyi ağırladı

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Antalya turizmindeki gelişimin fotoğrafı Antalya Havalimanı'nda saklı. 10 yılda ağırlanan yolcu sayısı10 milyondan 25 milyona ulaştı

Antalya turizmindeki gelişimin en önemli göstergesi, Antalya Havalimanı. Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olan ICF Airports Antalya Havalimanı, 2012 yılında 59 ülkede 273 noktaya uçuş yapan toplam 173 havayoluna hizmet verdi. 10 yıl önce yolcu trafiği yaklaşık 10 milyon seviyesinde olan Antalya Havalimanı, 2012 yılında toplam 25 milyon yolcu ağırladı.

HEDEF 45 MİLYON YOLCU

2024 yılına kadar Antalya Havalimanı'nın işletmesini elinde bulunduran ICF Airports'un Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Döngel, Antalya Havalimanı'nın 2023 hedeflerini açıkladı. Yaşar Döngel, "ICF Airports sahip olduğu 45 milyon yolcu kapasitesi ile bölgenin en büyük havalimanı olarak daha da fazla yolcuya hizmet vermeyi hedeflemektedir ve buna her zaman hazırdır" diye konuştu.

İLKLERİN HAVALİMANI
Turizmin yoğun olarak yaz sezonunda gerçekleştiği Antalya'da pistlerin hızlı trafiğe uygun olmasının önemine dikkat çeken Döngel, "Türkiye'nin ilk ve tek birbirinden bağımsız üçlü paralel pistine sahip olan Antalya Havalimanı, bu özelliği sayesinde aynı anda iki uçağın iniş ve kalkışına imkan tanımaktadır" diye konuştu. Antalya Havalimanı, 20 milyon 22 bin 355 dış hat yolcu trafiği ile dış hatlar arasında İstanbul Atatürk Havalimanı'nın ardından ikinci sırada yer aldı.

61 BİN AFRİKA FİLİ
Antalya Havalimanı'nda taşınan yolcu bagajı, kargo ve postanın toplam ağırlığı 493 bin 776 ton oldu. Antalya, bu alanda Atatürk Havalimanı'nın ardından ikinci sırada yer aldı. 1 yılda Antalya'ya inip-kalkan uçaklardaki toplam yükün ağırlığı, yaşayan kara hayvanlarının en irisi olan Afrika fillerinden 61 bin tanesinin ağırlığının üzerinde gerçekleşti.

MUHİTTİN BÖCEK / KONYAALTI BELEDİYE BAŞKANI

ETİK DEĞERLER
Yayın hayatına başladığı ilk günden buyana kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek amacıyla, haber alma ve yayma görevini etik değerlere bağlı kalarak yerine getiren Sabah Akdeniz Gazetesi'nin 10'uncu kuruluş yıl dönümünü kutlar, gazetenin bugünlere gelmesinde emeği geçen ve katkıda bulunanları tebrik eder, başarılı nice uzun yıllar dilerim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 milyon kişiyi ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN