Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 yaşında hedeflenen kariyer

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras, hem siyasetin hem de turizmin tam kalbinde çalışan bir başkan. Hedef koyma ve hedefe ulaşmada artık uzmanlaşmış biri

Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras, hem siyasetin hem de turizmin tam kalbinde çalışan bir başkan. Hedef koyma ve hedefe ulaşmada artık uzmanlaşmış bir isim olan Yusuf Üras kendi deyimiyle işini 'seçim kazanmak' olarak özetliyor. Aslında bu söylemde haksız da sayılmaz. Daha henüz 8 yaşında Tekirova daha köyken muhtar olmaya, başkan olmaya karar veren Üras bu hayaline çok genç bir yaşta yani 21 yaşında ulaşmış. Tekirova'nın belki de Türkiye'nin en genç muhtarı olan Yusuf Üras işte o gün bugündür hemşehrileri için çalışıyor, proje geliştiriyor bölgesine katma değer katıyor. Bunun meyvesini de girdiği her seçimi kazanarak alıyor. Belediyelerin birleştirilmesiyle Kemer'in tek belediyeye dönüşecek olması bölgede rekabeti iyiden iyiye arttırsa da Yusuf Üras, hazırlıklarına ve hedefine yıllar öncesinden konsantre olmuş bir isim. Öyle ki; Başkana Kemer'i alma sözü vermesiyle bölgesinde tüm dikkatleri üzerine de çekmeyi başarmış.

BÖLGENİN CAN SİMİDİ GATAB

Sürekli Kemer için neler yapabilirim sorusunun cevabını arayan Üras'a bölge insanının tevazusu da çok yüksek. Zira, Üras, GATAB'la bölgenin tüm ihtiyaçlarına derman oluyor çözüm üretiyor. Zaten bölge insanının ağzında hep şu cümle var: "Sorun varsa GATAB çözer…" İşte böylesi geniş bir coğrafyanın çöplerini toplayan, ilaçlaması yapan, su arıtmalarını gerçekleştiren, kanalizasyon ve altyapı işlerini aksaksız sürdüren GATAB bu tür altyapı ağırlıklı işlerinin yanı sıra tüm bölgenin tanıtımı da üstlenmiş bir birlik. Gerek ulusal gerekse de uluslararası arenada Kemer ve Bölgesi'nin tanıtımı yapan GATAB uluslararası turizm fuarları başta olmak üzere pek çok önemli tanıtım faaliyetine imza atıyor. Hayat felsefesinde durmanın olmadığı ve "Kemer için daha yapacak çok işimiz" var diyen Üras'la projeler, yatırımlar, sorunlar çözümler ve de çok sıcak olan kemer siyaseti üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

MESLEĞİM SEÇİM KAZANMAK

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova Belediyesi ile Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği Başkanlığını yürüten Ak Partili Yusuf Üras'ın en önemli özelliklerinden biri de girdiği her seçimi kazanması. Hatta öyle ki Yusuf Üras; 21 yaşından itibaren galip çıktığı 22 seçimin öyküsünü "Hayat Bir Seçimdir, Seçimler Kazanmak İçindir" adlı kitapta toplamış. tüm seçimler önemlidir" diyor.

MOBESE'LERİ KAZANDIRDI

Kemer'in zenginleşmesi ve gelişmesi amacıyla çalışan Üras, bölgenin en genç ve en dinamik başkanları arasında geliyor. Kemer'in ülke turizmine katkı veren bir bölge ve vitrin bir merkez olduğuna dikkat çeken Üras, "Kemer'in tüm başarılı işleri hak ediyor. Potansiyeli çok yüksek bir bölgeye sahibiz. Doğru projelerle başaramayacağımız şey yok" diyerek ne kadar iş odaklı olduğunu ortaya koyuyor. Türk turizminin son 10 yıl içinde önemli atılımlar gerçekleştirdiğini söyleyen Yusuf Üras, GATAB'la Kemer ve bölgesine önemli yatırımlar kazandırdıklarını bunun devamının da geleceğinin altını çiziyor. Kemer'den sonra beldeleride MOBESE'li yaşama kavuşturan GATAB, 200'den fazla kamera ile bölgenin an be an izlenebilir hale gelmesini sağlamış.

SAĞLIK TURİZMİ YATIRIMI

Milyonlarca euroya yapılan tesislerin tek başına yeterli olmadığını belirten Başkan Üras, 200 milyon dolarlık bir yatırımla bölgeye yeni bir sağlık turizm ve rehabilitasyon merkezi kurulacağının da müjdesini veriyor. Üras, " Eko Park, Üç Adalar'da dalış, Olympos'ta yamaç paraşütü gibi alternatif turizm ayaklarını Tekirova'da biz başardık. Nil Örme Grubu bölgemizde sağlık turizmi yatırımı gerçekleştirecek. Yaklaşık 200 milyon TL'lik bir yatırımla bölge insanımıza da ciddi bir istihdam imkanı sağlanacak. Rehabilatsayon ve Sağlık Merkezi konseptindeki bu yatırım 82 dönümlük bir alana kurulacak. Dünyada çok yeni olan bu konsept Türkiye'de de ilk ve tek olacak" dedi.

KEMER'E ÖZEL ŞARKI

Fark yaratmak adına çalışmalar yapan, tanıtım için tüm argümanları kullanan GATAB, Kemer Bölgesi'nin tanıtımına destek olması adına yapılmayanı yaparak İngilizce bir Kemer şarkısı hazırlattı.

AİLE YAŞANTISIYLA DA ÖRNEK
Yunus ve Ata Mustafa Kemal olmak üzere iki evlat sahibi olan Üras'ın eşi Leyla Üras eşinin çalışmalarını destekleyip yanında olan bir başkan eşi olarak dikkat çekiyor. Aile kavramına inanan Yusuf Üras, yoğun iş temposuna rağmen her fırsatta ailesiyle keyifli zaman geçirmeye de önem veriyor ve, "İyi bir başkan olduğum kadar iyi bir babayımdır" diyor.

KEMER'E TURİZM ANAYASASI
Turizme çeşitlilik kazandırma adına özellikle Tekirova'da başarılı işlere imza attıklarını hatırlatan Üras, bu çeşitliliğin ve gelişimin Kemer'e de kazandırılması gerektiğini bu anlamda GATAB olarak Kemer'e önemli hizmetler yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini GATAB'ın öncülüğünde ve valilik talimatıyla Turizm Üst Kurulu'nu Kemer'de oluşturduklarını belirtiyor. Üst Kurul'un önemi hakkında Üras şunları söylüyor: "STK liderleri, turizmciler, duayenler, akademisyenler, esnaf temsilcileri ve otelcilerden oluşan üst kurulumuz çalışmalarını tüm hızlıyla sürdürüyor. Üst Kurul Kemer'in turizm anayasasını oluşturacak. Geç kalınmış bir birlikteliği GATAB sayesinde oluşturmaktan dolayı çok mutluyum. Üst Kurul Kemer turizmine yön verecek çok önemli bir birliktelik olacak."

DALGIÇ BAŞKAN

Uçmak kadar dalmaya da oldukça meraklı olan Yusuf Üras, tam bir dalış tutkunu. Özellikle Üçadalar bölgesinin cazibe merkezi olması için yoğun uğraş veren Üras bu konuda çalışmalar yürütüyor. Üras; " Kemer'de turizm karada başlıyor, havada ve denizde devam ediyor" diyor.

GATAB HİZMET OFİSLERİ
GATAB'ın daha hızlı ve daha çözüm odaklı hizmet sunma amacıyla devreye soktuğu e açılışını Antalya Vealisi Ahmet Altıparmak'ın yaptığı GATAB Hizmet Ofisleri, Beldibi, Göynük, Çamyuva, Tekirova, Aslanbucak ile Kuzdere'de hizmet veriyor. Ofislerde bir ayda 3000 tahsilat yapılması dikkat çekiyor.

'OKULLAR HAYAT BULUYOR'…

'Okullar Hayat Olsun' projesi kapsamında GATAB; Antalya Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kemer Kaymakamlığı ile işbirliği protokolü imzalandı. GATAB hizmet bölgesinde kalan 33 okula ulaşarak dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknoloji sınıflarının, çok amaçlı salonları ile konferans salonlarının eksikliklerini gideriliyor.

İNTERAKTİF İNSAN MAKETİ

GATAB tarafından Kemer bölgesindeki tüm ilköğretim ve anaokullarında İnteraktif İnsan Maketi dağıtıldı. Anasınıfı ve 4. sınıflara verilen maketler öğrenciler için ilgi çekici oldu. Birlik ayrıca çevre bilinci oluşturmak ve atık pillerin zararlarını önlemek amacıyla Kemer Bölgesi'nde bulunan tüm okullara atık pil kutuları dağıtıyor. Öğrencilerin atık pilleri ayrıştırmasının amaçlandığı proje sonunda düzenlenecek bir yarışma ile en çok atık pil toplayan 3 okula hediye verilecek.

ÖNEMLİ PROJELER VAR
KEMER bölgesine hayat verecek bazı projeler için de start verildi. Turistlerin özellikle çarşı içinde sağlam iletişim kurmaları amacıyla Turizm Danışma Ofisleri'nin açılışı için hazırlıklar yapılıyor. Turizmciler başta olmak üzere çevre esnafı ve turistlerin beklentileri doğrultusunda Çamyuva-Kiriş arası asma köprü yapımı da GATAB'ın gündeminde.Yine turistlerin ve esnafın özel istek ve beklentisi doğrultusunda benzeri Londra'da da bulunan ve merkezi noktalarda turistlere yönelik özel tuvalet yapımı planlanıyor. Avrupa'nın bazı başkentlerinde simge olmuş çeşmelerin benzeri Kemer Bölgesi'ne kazandırılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 yaşında hedeflenen kariyer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN