Emniyetin gözü üzerimizde

Teknoloji hemen her alanda hayatımıza girdi. Bir dönem bilim kurgu filmlerinin uçuk sahneleri artık günümüz dünyası için alışılageldik olaylar arasında yerini buldu. Bu gelişimin doğrudan hissetmediğimiz ama hayatımıza büyük etkisi olan kısmı ise Emniyet Müdürlüğü'nün kapalı kapıları ardında gizli… Kent Güvenlik Sistemi yani halk arasında bilinen ismiyle MOBESE.

384 KAMERA

Antalya, MOBESE'nin pilot illerinden. 17 Nisan 2007 tarihinde Antalya İl Özel İdaresi'nce ihalesi yapılan MOBESE, 12 Şubat 2008 itibariyle çalışmaya başladı. Sisteme bağlı, Antalya'nın merkezi 120 noktasında 384 kamera bulunuyor. Sistemdeki kameraların 120'si hareketli, 264'ü ise sabit. Gece görüş özellikli kameralar 24 saat kayıt yapıyor ve kayıtlar 10 gün süre ile sistemde kalıyor. Kent Güvenlik Sistemi'nin ana izleme merkezi haricinde 16 tali izleme noktası daha var. Sistemi takip eden merkezlerde, biri emniyet amiri olmak üzere 45 personel çalışıyor. Personel ise video düzenleme ve görüntü inceleme üzerine özel eğitim alıyor. Antalya Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Kent Güvenlik Sistemi'nin Antalya'nın asayiş ve güvenliğine katkı sağladığını belirterek, sistemin suçla mücadelede sağladığı avantajları şöyle özetledi: "Trafik akış ve yoğunluğu izlenmekte, elde edilen görüntüler değerlendirilerek olabilecek olumsuzluklara karşı hızlı ve etkin ek tedbirler geliştirilmektedir. Gerçekleşen olayların çözümüne yönelik hukuki delillerin temin edilmesi sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra kırmızı ışık ihlali yapan araçlar tespit edilerek, sürücüleri hakkında cezai işlemler uygulanmakta. Plaka Tanıma Sistemi özelliği ile ilimizin giriş-çıkış noktalarında ülkemiz genelinde çalıntı veya diğer nedenlerle aranan araçların giriş ve çıkışlarında tespiti yapılarak yakalanması sağlamaktadır. Kameralardan tespit edilen diğer kamu kurum ve kuruluşlarını ilgilendiren sorunlar, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilerek çözüme kavuşturulması yönünde ortak hareket edilmektedir."

3 BİN 716 OLAY TESPİTİ

Geçen yıl MOBESE ile tespit edilen olay sayısıyla ilgili de bilgi veren Sağlam, "2012'de asayiş yönünden bin 834 olay, trafik yönünden bin 882 olay olmak üzere 3 bin 716 olay tespit yapılmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyetin gözü üzerimizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN