Made in Antalya

Giriş Tarihi: 11.4.2013

2012'de 13 lüks yatın denize indirildiği Antalya'da, bu yıl da lüks 30 yat mavi sularla buluşacak. 60 metre üzeri üç yatın da üretimleri sürüyor

Antalya, yat üretiminde dünya markası haline geliyor. 2000 yılında 3 firma ile başlayan yat üretimi, bugün 43 tanesi üretim, 19 tanesi alım-satım ve hizmet olmak üzere toplam 61 firma ile devam ediyor. Firma sayısındaki artışın yanı sıra, üretilen yatların nitelikleri de gelişiyor. Daha önce siparişlerin büyük yoğunluğunu 20 metre altı lüksmotoryatlar oluştururken, yakın zamanda 40 metre üstü siparişlerin sayısında ciddi bir artış var. 2012'de 13 ultralüks yatın denize indirildiği Antalya'da, bu yıl da ultralüks 30 yat mavi sularla buluşacak.

GİDEREK BOYU ARTIYOR

Antalya Serbest Bölge A.Ş. (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, 2000-2012 yılları arasında üretilen 215 adet yatın ortalama uzunluğunun 17,76 metre olduğunu hatırlatarak, "Son yıllarda 40 metre üstü siparişlerin artması ile 2012 yılında üretilen yatların ortalama uzunluğu 29,80 metreye kadar çıkmıştır. Bunun yanında bir adet 63 metre, bir adet 60 metre, bir adet 54 metre ve bir adet 50 metre yatların üretimleri de devam ediyor" dedi.

ÇELİK ÜRETİMİ ÇOĞALDI
Antalya Serbest Bölgesi'nde ağırlıklı olarak kompozit yat üretimi yapıldığını ifade eden Gürses şunları söyledi: "Yat boylarının 50 metre üzerine çıkması nedeniyle çelik gövdeli yatların üretimleri de artış göstermektedir. Sipariş esasına göre üretim yapılması nedeniyle Antalya Serbest Bölgesi'nde, diğer bölgelerde yaşanan sıkıntılar asgari düzeyde hissedilmiştir. Bu dönemde dünyada sektörde öncü olan İtalya, ABD gibi ülkeler yat üretiminde gerilerken, bölgemizde yükseliş sürmektedir."

Ünlülere yat üretimi
Bugüne kadar Kuveyt Emiri El Sabah ailesi, ünlü Formula-1 pilotu David Coulthard, bir dönem Fenerbahçe'de de top koşturan dünyaca ünlü eski Alman milli takımı kalecisi Toni Schumacher, İngiliz ve Alman süpermarketler zincirlerinin patronları ile ABD'de yat üretimi yapan Genmar Holding için Antalya Serbest Bölge'de ultralüks yat üretimi yapıldı.

Vasıf Yüceliş
Türk Hava Kurumu Derneği Başkanı

Şehirdekiler okumalı
Gazeteyi elime aldığımda ilk okuduğum ek, bölge ekidir. Antalya'nın kamu yararına görev yapan, hatta herkesin yaşadığı şehirden haberdar olması için Akdeniz ekini öncelikle okumasını öneriyorum. Bu benim samimi düşüncelerimdir. Etrafta ne oluyor bitiyor bilinmesi lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Made in Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN