Mavi yeşil Muratpaşa

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Antalya'ya kazandırdığı yeşil alanlarla adından söz ettiren Muratpaşa Belediyesi 4 yıllık dönemde 130'un üzerinde irili ufaklı park ve yeşil alan düzenlemesi yaptı. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı Avrupa Birliği ülke ortalamasında 7 metrekare iken Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde bu oran 7,04 metrekareye yükseldi. 14 yıl önce 8 olan park sayısını 538'e çıkartan Muratpaşa Belediyesi, temalı parklarla önemli değerleri ölümsüzleştirdi.

HAVUZKENT MURATPAŞA

Son 4 yıllık dönemde kentin önemli noktalarını süs havuzlarıyla donatmaya devam eden Muratpaşa Belediyesi, denizi ve akarsularıyla su kenti olan Muratpaşa'nın bu özelliğini pekiştirdi. Süs havuzları, Antalyalılar kadar turistlerin de ilgisini çekti. Muratpaşa Belediyesi oluşturduğu park ve yeşil alanlara yerleştirdiği spor aletleriyle vatandaşlara dinlenme olanağının yanı sıra spor yapma olanağı da sundu.

ŞEHİT DİPLOMATLAR PARKI
Ermeni terör örgütü ASALA tarafından öldürülen Türk Diplomatları ölümsüzleştiren Muratpaşa Belediyesi, Sedir Mahallesi'nde bulunan 7 dönümlük bir alanı 'Şehit Diplomatlar Parkı olarak düzenledi. Parkta, Türkiye'de ve büyükelçiliklerde görev yaptığı sırada katledilen 40 başkonsolos, konsolos ve saldırılarda ölen yurttaşların isimleri yaşatılıyor.

TRAFİK EĞİTİM PARKI

Güzeloluk Mahallesi'nde Trafik Eğitim Parkı, yaklaşık 10 bin metrekarelik ortak yaşam alanında oluşturuldu. Minyatür bir kent gibi tasarlanan Trafik Eğitim Parkı'nda, trafik levhaları, işaretler ve trafik ışıkları bulunuyor. Muratpaşa Belediyesi, park ile bütünlük sağlayacak şekilde 4 bin metrekarelik park ve 2 bin metrekarelik yeşil alan düzenlemesini tamamlayarak bölgenin hizmetine sundu.

RAUF DENKTAŞ PARKI

Muratpaşa Belediyesi Gazi Bulvarı'nda Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Rauf Denktaş Parkı'nı oluşturdu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın heykeli'nin yer aldığı park, yürüyüş yolu, şık havuzu, yeşil dokusu ve spor alanıyla yoğun ilgi görüyor. Muratpaşa Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde, aynı adı taşıyan 5 Haziran Dünya Çevre Günü Parkı'nı hizmete açtı. Güzeloba Mahallesi Meydan Kavağı Mahallesi'nde bulunan parklar toplam 14 dönüm alan üzerinde yapıldı. Parkta yeşil alan düzenlemeleri, oturma ve çocuk oyun grupları, fitness spor aletleri ile basketbol sahaları bulunuyor.

PİR SULTAN ABDAL PARKI

Muratpaşa Belediyesi Fener Mahallesi Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde oluşturulan parka "Pir Sultan Abdal Parkı" ismini verdi. 16. Yüzyılda yaşamış Türk halk şairi, ozan Pir Sultan Abdal'ın heykelinin de bulunduğu Pir Sultan Abdal Parkı, yürüyüş yolları, oturma bankları ve yeşil alan düzenlemesi ile bölge yaşayanlarının yeni mekanı haline geldi. Şehirlerin heykelleri ile yerli ve yabancı turistlerin belleğinde yer tuttuğunu göz önünde bulunduran Muratpaşa Belediyesi, bu anlayışla temalı parklar yapmaya devam edecek.

HEYKEL PARKLARI

Muratpaşa Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile Değirmenönü Kültür Sanat Merkezi'nde oluşturduğu ilk heykel parkın ardından ikinci heykel parkı Belediye Hizmet Binası bahçesinde açtı. 16 heykeltıraşın eserlerinin yer aldığı heykel park, kentle sanatın buluşma noktası oldu. Muratpaşa Belediyesi, Antalya'nın ilk heykel parklarını da hayata geçirmişti.

MURATPAŞA'YA HALK PLAJI
Falezlerde yapılacak halk plajlarında merdivenle aşağıya inilip doğal dokuyu bozmadan ahşap platformdan denize girilecek. Muratpaşa Belediyesi falezlerden merdivenlerle inilip ahşap platformlardan denize girilen halk plajları yapacak. 3 ayrı noktada yapımı planlanan plajlardan ilki Falez-1 parkında olacak. Koruma Kurulu izninin ardından çalışmalara başlanacak. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen,"Falezlerde halk plajı uygulaması ilk kez yapılacak. Parklarda gezinti ve dinlenme olanağı sunduğumuz Antalyalılara, aşağıdaki ahşap platformlarda da plaj hizmeti sunacağız" dedi.

MURATPAŞA'DA MELEKLER DEVRİ
Muratpaşa Belediyespor'un hentbolde başarıdan başarıya koşan öyküsü 2005'te başladı. Antalya'da okullar seviyesinde hentbol alt yapısı oluşturmak için çalışan antrenör Birol Ünsal'a Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen sahip çıktı. Evcilmen'in talimatıyla Muratpaşa Belediyespor'da Hentbol Şubesi kuruldu ve aynı zamanda Milli Takım antrenörü olan Birol Ünsal işbaşına getirildi. 2005-2006'da amatör ligde mücadele eden Muratpaşa Belediyespor Bayan Hentbol Takımı, aynı yıl 1'nci lige çıktı. Ertesi sezon bu kez başarısını 1'inci ligde tekrarlayan Muratpaşalı kızlar, bu kategoride de şampiyonluğa ulaşarak Türkiye Bayanlar Hentbol Süper Ligi'ne adım attı. Muratpaşa Belediyespor, 4 yılda ligi, 6, 5, 4 ve 3'üncülük gibi sürekli yükselen bir grafik ile tamamladı. Muratpaşa, 2011-2012 sezonunda tüm kupaları Antalya'ya getirerek lig tarihinin en başarılı takımı oldu. Milli takmın iskeletini de oluşturan hentbol takımı, Challenge Kupası'nda iki kez final oynama başarısı gösterdi ve Avrupa 2'nciliğini kazandı.

Engelsiz Belediye Muratpaşa
ANTALYA'NIN en kalabalık merkez ilçesi olarak her gün binlerce kişiye hizmet veren Muratpaşa Belediyesi yeni Hizmet Binası'nı engelli yurttaşlar için özel olarak düzenledi. Engelli yurttaşlara bağımsız hareket etmelerini sağlayan kılavuz çizgisi, sesli ikaz, kabartma yazı ve fiziki düzenlemelerle hizmet veren Muratpaşa Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden takdir aldı. Bakanlık Muratpaşa Belediyesi'nden düzenlemenin projesiyle ilgili detaylı bir rapor sunulması istedi.

ENGELSİZ MURATPAŞA

Muratpaşa Belediyesi Hizmet Binası'na gelen görme engelli bir yurttaş, yol girişinden itibaren kılavuz çizgisini takip ederek, hiçbir engele takılmadan asansörlere rahatlıkla ulaşabiliyor. Özel tasarımlı asansörlerde kabartma yazıları ve sesli kılavuza ulaşan yurttaş, gitmek istedikleri katlar ve birimler hakkında bilgi alabiliyorlar. Bedensel engellilere yönelik olarak engelli tuvaletine acil durum ve uyarı sistemi kuran Muratpaşa Belediyesi, bu düzenlemelerin yanı sıra belediye birimlerinde sıra beklemeden öncelikli olarak hizmet alınmasını sağlıyor.

Süleyman Evcİlmen Muratpaşa Belediye Başkanı

Öncü Sabah Akdeniz
Antalya, kentsel gelişimi, ekonomik yapısı ile bölgemizin lokomotif kentlerinden. Aynı zamanda yaşayan canlı bir organizma. Her gün büyüyen ve gelişen kentlerin doğal olarak sorunları da bu doğrultuda artıyor. Basının, sorunların çözümünde ve kamuoyu oluşturmada önemi ise herkes tarafından bilinmekte. Bölgemizde 10. yayın yılını geride bırakan Sabah Akdeniz, güçlü kadrosu, doğru haber, gerçekçi yorum ve objektif yayıncılığıyla, kent sorunlarının çözümünde her zaman öncülük yapmıştır. Başarılı çalışmaları için başta Mevlüt Yeni olmak üzere, tüm Sabah Akdeniz ekibini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

40 bin kişiye sağlık hizmeti
ANTALYA'DA sosyal belediyecilik hizmetleriyle gündeme gelen Muratpaşa Belediyesi, 2009-2013 yılları arasında ücretsiz olan muayene, tedavi ve laboratuvar hizmetleriyle 40 bin kişiye sunarken, biyokimya laboratuvarında 120 bin adet test yaptı. Her Salı ve Perşembe günleri ücretsiz kan tahlili hizmetiyle sağlık alanında çok önemli bir hizmete imza atan Muratpaşa Belediyesi, Kanser Riski Kontrolü, Standart Yurttaş Kontrolü, Verem Kontrolü, Hepatit B ve C Kontrolleriyle Muratpaşalılara ücretsiz sağlık hizmeti sunuyor.

SAĞLIK BİLİNCİ ARTIRILIYOR

Kontroller sonucunda sağlık biriminde mümkün hastalıkların tedavisini gerçekleştiren Muratpaşa Belediyesi doktorları ve sağlık personeli, uzman doktor gerektiren tedavilerde ise hastaları görevli kurumlara sevk ediyor. Kontrollerin yanı sıra toplumdaki sağlık bilincini artırmaya yönelik çalışmalarına da devam eden Muratpaşa Belediyesi, koruyucu sağlık hizmetlerini çeşitlendirip yaygınlaştırarak sürdürüyor.

'Zeytinköy makus talihini yenecek'
MURATPAŞA Belediyesi tarafından Zeytinköy Bölgesi'nde başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi'nde ilk etapta 3 milyon TL'lik yatırım süreci tamamlandı. Zeytinköy'ün makus talihinin değişeceğini dile getiren Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Zeytinköy'e hizmet seferberliğinin devam edeceğini belirtti.

SOKAKLAR AÇILIYOR

Zeytinköy'de Aşık Veysel Caddesi ile Gazi Bulvarı'nı birleştiren 3 ana arterin açılmasının ardından 24 sokağın da açılması tamamlandı. Çok yakın bir zamanda 1180 Sokak üzerinde 30 adet gecekondu kamulaştırılmasını planlayan proje kapsamında şu ana kadar 250 hak sahibi tapularına kavuştu. 7 binli adalar olarak adlandırılan bölgede tüm uygulamalar tamamlanarak inşaatlaşma süreci başlarken, Zeytinköy modern konutlarla yeni bir çehre kazanmaya başladı. Proje kapsamından 80 adet gecekondunu kamulaştırılarak sosyal donatı alanlarına yönelik çalışmalar da başladı. 12 bin metrekare alan üzerine yapılan 4 adet park tamamlanırken, 5 bin metrekarelik spor kompleksi de hizmete girdi. Bölge insanı anaokulu ile de tanıştı.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi yeşil Muratpaşa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN