Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzemizi İtalyan askerlere borçluyuz

Antalya'yı işgal eden İtalyanların açıktaki eserleri toplamaya başlamaları üzerine harekete geçen öğretmen Süleyman Fikri Erten, ilk müdürü olduğu Antalya Arkeoloji Müzesi'nin doğmasını sağladı

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Birinci Dünya Savaşı'nın bitimine doğru Antalya'yı işgal altında tutan İtalyanlar, açıkta gördükleri eserleri toplamaya başlayınca Antalya Arkeoloji Müzesi'nin doğmasına neden oldu. O sırada Antalya Lisesi'nde öğretmenlik yapan Süleyman Fikri Erten, kentin kültürel ve tarihi miraslarını İtalyanların elinden kurtarmak için harekete geçerek Antalya Mutasarrıflığına başvurup 15 Ekim 1919'da kendisini fahri Asar- Atika (eski eser) memuru tayin ettirdi. Kent merkezindeki eserleri Tekeli Mehmet Paşa Cami karşısındaki terk edilmiş Bayraktar Baba Türbesi'nde depolayan Erten, eseri İtalya'ya gitmekten kurtarma hareketini başlattı. Mübadele döneminde Rumların bıraktığı ve şimdi Alaaddin Cami olan Panaya Kilisesi, Antalya'nın ilk müzesi oldu. Böylece Erten öğretmen, 1923 yılında aslen müze memurluğuna, 1924 yılında da müze müdürlüğüne atandı. Müze, 1937 yılında ikinci binası olan Yivli Minare Cami'sine, 1972 yılında da şimdiki yerine taşındı.

İLK ÖDÜL 1988 YILINDA
İlk ödülüne 1988'de 'Avrupa Konseyi Yılın Müzesi' seçilerek layık görülen Antalya Müzesi, bugün 30 bin metrekareyi kapsayan alanın 3'te birinde eser teşhiri yapılıyor. Müze bahçesinde ise atlarlar, lahitler, sunaklar, sütun parçaları gibi mimari kalıntılar, küpler sergileniyor. Binasına yetmeyen müzede 7 bin 226 eser sergilenirken, 54 bin 294 parça etütlük ve sergilenmeye değer eser depoda sıra bekliyor.

SÜREKLİ GÜNCELLENİYOR

Müzeye bağlı ören yerlerinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarından yeni çıkartılan ve müze deposunda yenilenmesi yapılan eserlerle, teşhir bölümü sürekli güncelleniyor. Patara kazısından çıkartılan bronz Hermes ile Perge'de bulunup yenilenme çalışması tamamlanan Atis heykelleri, teşhir bölümüne eklenen son eserler.

CENGİZ HAYDAR BARUT / MANAVGAT-SİDE TURİSTİK OTELCİLER BİR. DER. BŞK.

Turizme katkı
Bölge turizmine her zaman katkı sağlayan Sabah Akdeniz'in 10'uncu yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlar, bölgeye katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.

YUSUF ZİYA İRBEÇ / MHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ

Dürüst, ilkeli
Sabah Akdeniz tarafsız, dürüst, ilkeli haber anlayışı ile yayın hayatına başladığı ilk günden bu yana aynı çizgide kararlılıkla ilerliyor ve yerel gazeteciliğin en güzel örneği olmaya devam ediyor. Sabah Gazetesi Akdeniz Eki'nin, yayın hayatına başlamasının 10'uncu yıldönümünü kutluyor, tüm yönetici ve çalışanlarına, gazetenin yayına hazırlanmasında emeği geçen herkese başarılarla dolu nice yıllar diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzemizi İtalyan askerlere borçluyuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN