Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk tropikal meyve bahçesi kuruldu

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın direktifleriyle başlatılan tropikal meyve üretiminin ilk ayağı Gazipaşa'da başladı. Adaptasyon bahçesi, Macar köyünde kuruldu

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Antalya'nın Gazipaşa ilçesi bir ilke ev sahipliği yaptı. Türkiye'nin ilk tropikal meyve adaptasyon bahçesi Gazipaşa'nın Macar Köyü Gözleyendaş mevkiine kuruldu. Antalya'dan ilçeye gelen 7 kişilik teknik ekip, 6 farklı çeşitteki tropikal meyve fidanlarını toprakla buluşturdu.

TOPRAKLA BULUŞTU

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın direktifleri doğrultusunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün koordinasyonunu yaptığı proje kapsamında ilk çalışma gerçekleşti. Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk ve Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç'in de katıldığı çalışma, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hamide Gübbük başkanlığında başladı. Fidanların toprakla buluştuğu çalışmada Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Şen, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Beyza Biner ve Dr. Banu Dal da hazır bulundu.

YENİ MEYVE TÜRLERİ

Abid Kaya'ya ait üç dönüm araziye ABD'nin Florida eyaletinden ithal edilen longan, lychee, passiflora, guana, mango ve pitaya cinsi 6 tür, 11 çeşit toplam 126 fidan dikildi. Büyük bir özenle fidanları toprakla buluşturan ekibe başkanlık eden Prof. Dr. Habibe Gübbük, çalışmanın semeresini 3 yıl sonra göreceklerini söyledi.

Mehmet Vecdİ Gönül
Ak Parti Antalya Milletvekili

Güvenli haber kaynağı
Sabah Gazetesi Akdeniz ekinin, yayın hayatına başlamasının 10'ncu yıl dönümü dolayısıyla tüm Sabah gazetesi çalışanlarını en kalbi duygularımla tebrik ederim. Sabah Gazetesi, doğru ve tarafsız haberciliği ilke edinen, son dönemde dünyanın önde gelen basın kuruluşları ile işbirliğine giden ve halkımızın gönlünde yer edinmiş olan bir basın kuruluşumuzdur. Sabah Gazetesi'nin Akdeniz Eki ise kurulduğu günden bu yana dinamik bir habercilik anlayışı ile bölgemiz insanının güvenilir bir haber kaynağı olarak önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Bu vesileyle tüm Sabah Akdeniz çalışanlarını tebrik ederken, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Prof. İsrafİl Kurtcephe
Akdeniz Üniversitesi Rektörü

Aynı çizgide kararlılıkla
Yayın hayatına başladığı ilk günden itibaren aynı çizgide kararlılıkla ilerleyen, farklı bakış açısıyla bölge haberciliğine üstün katkılar sağlayan Sabah Gazetesi Akdeniz Eki'nin, yayın hayatına başlamasının 10'uncu yıl dönümünü kutlar, gazetenin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkesi tebrik eder, nice başarılı yıllar dilerim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk tropikal meyve bahçesi kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN