Yeşil alternatif

Alternatif turizmde 25'inci yılını kutlayan Olimpos'taki Kadir'in Ağaç Evleri yurtdışında ciddi üne sahip

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Alternatif turizm, son yıllarda sıkça duyulan bir terim. Özellikle turizmin 12 aya ve turizm gelirinin halka yayılması gibi konular gündeme geldiğinde, öne sürülen en önemli argümanlardan biri alternatif turizm. Son yıllarda adı çok sık duyulan alternatif turizmi, daha ağızlara pelesenk olmadan Antalya'da uygulamaya başlayan bir firma var. Kadir'in Ağaç Evleri, alternatif turizmde çeyrek asrı devirdi.

DÜNYA TANIYOR

Los Angeles Times'tan, The Guardian'a kadar birçok önemli yayın kuruluşunda haber olan Kadir Kaya'nın kurduğu Kadir'in Ağaç Evleri, Antalya'da alternatif turizm türünün konuşulmasından çok önce yola koyuldu. Elektriğin, suyun ve yolun olmadığı Olimpos'a yerleşmeye karar veren Kadir Kaya, alternatif turizme ilk adımını 1986'da attı. İlk önce karavan ve çadır turizmine yöneldi. Antalya tarafından pek bilinmeyen Olimpos, o dönemde dünyanın farklı ülkelerinden doğa turizmi aşıklarını çekiyordu. Adrasan'dan 10 kilometrelik mesafeden ekmek, sebze gibi ihtiyaçları sırtına yüklenerek Olimpos'a getiren Kadir Kaya, turistlere hizmet etmeye başladı.

BUZ KALIPLARINDA ET

Ev ev gezerek turistler için yumurta toplayan Kaya, elektrik olmadığı için tavuk ve balığı da buz kalıplarının içinde bekleterek turistlerin hizmetine sundu. Onlardan Avrupa mutfağından yemekler ve soslar öğrenen Kadir Kaya, turistlere de Türk yemeklerini öğretti. Hizmetin başlamasıyla, kulaktan kulağa gerçekleşen tanıtımın etkisiyle bölgeye gelen turist sayısı hızla arttı. Almanya, Avusturya, İtalya ve Hollanda'dan doğa aşığı turistler Olimpos'u mekan tuttu. Gezgin turistlerle birlikte ağaç evlerin de temeli atıldı. Kendisine ağaç ev yapan Kadir Kaya, bir de misafirler için ağaç ev yaptı. Gelen turistlerin ağaç evlerde kalmak istemesiyle ağaç evlerin sayısı artmaya başladı. Telefonun bile olmadığı bölge, kulaktan kulağa memnuniyet cümleleriyle tanındı.

DÜNYA BASININDA

Kadir'in Ağaç Evleri, John F. Kennedy'nin kız kardeşi gibi isimleri bile ağırlamaya başladı. Ayrıca dünyanın önemli basın kuruluşlarında da haber olmaya başladı. The Washington Post, The Guardian, Discovery Channel, Los Angeles Times, BBC, RTL gibi dünyanın farklı ülkelerinden basın kuruluşları Kadir'in Ağaç Evleri'ni, doğa turizminde ilk 10'da göstermeye başlayınca Olimpos'a olan ilgi de hızla arttı.

BÖLGEYE TURİZMİ ÖĞRETTİ
Kadir'in Ağaç Evleri'nin ardından, bölgedeki vatandaşlar da Kadir Kaya'nın teşviki ile turizme adım attı. Kendi alanını büyütmek yerine bölge insanlarının sürece dahil olmasına destek veren Kadir Kaya, bölgenin turizmde gelişmesini sağladı. Bölgeye turizmi öğretti. Bugün Olimpos bölgesinde 3 bin turistik yatak bulunuyor. Toplam istihdam sayısı ise binin üzerinde.

BU YATIRIM BİR PROTESTO

Kadir Kaya'nın Olimpos'ta ilk turizme başladığı yıllarda, Kemer'den sonraki alan kendi deyimiyle "bomboştu." Çamyuva, Tekirova, Kiriş'te turizm yatırımlarının başlamadığı dönemde alternatif turizme başlayan Kaya, "İstesem otel tahsisi alıp, tatil köyü yapardım. Ama ben turizmle doğayı birleştirmek istedim. Ağaçların kesilerek, betonarme otellerin dikilmesini protesto etmekti bir nevi benim yatırımım. Böyle de turizm olabileceğini göstermek istedim. Dinleyen olmadı. 25 yıl geçti. 3-5 senedir dediğime geldiler. Ama artık hatalardan geri dönmek çok zor" dedi.

MUSTAFA KÖSE / AK PARTİ ANTALYA İL BAŞKANI

Tarafsızlık ilkesi
Okuyucularına her gün yeni haberler sunan, Antalya'nın sorunlarına ve çözüm yollarına bakış açısıyla pozitif katkılar sağlayan, kamuoyunu bilgilendirme görevini en iyi şekilde yerine getiren Sabah Akdeniz Gazetesi'nin 10'uncu yılını kutluyorum. Kamuoyunu bilgilendirme, sorunlar ve çözümleri konusunda araştırmalar yapma, sadece eleştiri değil, iyi ve güzel hadiselerden de haberdar etme misyonuyla hareket eden, gazetecilik etiğine bağlı, tarafsızlık ilkesiyle yayın hayatını sürdüren Sabah Akdeniz Gazetesi'nin, Bölge Temsilcisi Sayın Mevlüt Yeni'nin şahsında, gazetenin yayınından dağıtımına kadar emeği geçen tüm çalışanlarına başarılar dilerim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil alternatif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN