Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın kalbi alarm veriyor

Memorial Antalya Hastanesi kalp hastalıklarındaki artışa dikkat çekmek üzere 'Sağlıklı Kalp Yürüyüşü' ve 'Sağlıklı Kalp Yogası' etkinlikleri düzenleniyor

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Kalp ve damar hastalıkları, tüm dünyada yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Kalp hastalıklarında değiştirilemeyen yaş, cinsiyet, aile öyküsü gibi faktörlerin yanı sıra; sigara, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi değiştirilebilir risk faktörleri de bulunmaktadır. Tek bir faktörün bile ortadan kaldırılması hastalığın kontrolü açısından çok önemli. Düzenli egzersiz ve spor başta olmak üzere değiştirilebilir risk faktörlerinin ortadan kaldırılması, koroner kalp hastalıklarını yüzde 50, inme ve tip 2 diyabeti yüzde 80 oranında önleyebilir.

SAĞLIKLI YAŞAM DESTEĞİ

Yoga; zamana meydan okuyarak, stresi azaltan, kalbi açan, hayatı zenginleştiren, bilimsel olarak kanıtlanmış metotlarla kalp hastala- rına yardımcı oluyor. Ameliyattan bir ay sonra tüm hastalar yoga programlarına katılabilir. Yoga ömür boyu yapıldığında, hastalara sağlıklı yaşam desteği sağlar. Yogadaki hafif egzersizler kasları güçlendirir, nefes teknikleri kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağlar, meditasyon da stresi azaltır. Kalp hastalarını ameliyata götüren süreci uzatır, ameliyat sonrası iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olur.

SAĞLIKLI KALP YÜRÜYÜŞÜ

Kalp yogası; 3-6 aylık dönemde yoga yapanların kan yağı, kan şekeri ve tansiyonları daha iyi kontrol edilmektedir. Kalbin yogası programına başlayan hastaların kan şekeri daha çabuk düzene girer, kan yağları seviyesinde düşme olur, kan basınçları daha az ilaçla kontrol altına alınır ve ritim bozuklukları da daha kolay kontrol edilebilir. Çünkü yoga, stres hormonu adrenalini azaltıp, mutluluk hormonu endorfini artırır. Kalp hastalıklarındaki artışa dikkat çekmek üzere Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Memorial Antalya Hastanesi tarafından "Sağlıklı Kalp Yürüyüşü" ve "Sağlıklı Kalp Yogası" etkinlikleri düzenleniyor.

SAĞLIKLI KALP YÜRÜYÜŞÜ
Sağlıklı Kalp Yürüyüşü Tarih: 13 Nisan 2013 Cumartesi Saat: 10.00 Başlangıç Noktası: Antalya Müzesi Önü Sağlıklı Kalp Yogası Tarih: 13 Nisan 2013 Cumartesi Saat: 11.30 Yoga Alanı: Karaalioğlu Parkı / Belediye Binası Önü
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın kalbi alarm veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN