Çukurda ölümün cezası 1 yıl 8 ay

Giriş Tarihi: 13.4.2013

Antalya'da oturdukları sitenin fosseptik çukuruna düşerek can veren 8 yaşındaki Aslı'nın ölümüyle ilgili görülen davada sitenin yöneticisi 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı

Antalya'da oturdukları sitenin fosseptik çukuruna düşerek can veren 8 yaşındaki çocuğun ölümüyle ilgili görülen davada sitenin yönetim kurulu başkanı Hüseyin Hastürk 1 yıl 8 ay hapse mahkum oldu. Mahkeme sanığın sabıkasız olması nedeniyle bu cezayı erteledi. Mahkeme ayrıca bilirkişi raporu doğrultusunda sitenin bahçıvanı İsmet Cihangir ile olaydan bir gün önce sinek ilaçlaması yapan firma elemanını da olaydan sorumlu tuttu. Bu iki kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. Davada 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan site yöneticileri İbrahim Zengin, İsa Keskinoğlu, Mehmet Erdoğan ve Hulusi Karataş beraat etti.

ASLI ÖLDÜĞÜ İLE KALDI

Antalya'da Kepez ilçesine bağlı Teomanpaşa Mahallesi'ndeki Sinem Sitesi A Blok önünde 21 Nisan 2010 tarihinde fosseptik çukuruna düşerek can veren Demirgül İlköğretim Okulu 2-B sınıfı öğrencisi 8 yaşındaki Aslı Keçeci'nin ölümüyle ilgili dava sona erdi. 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan Site Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Hastürk ile yönetici İbrahim Zengin, İsa Keskinoğlu, Mehmet Erdoğan ve Hulusi Karataş ile avukatları katıldı. Taksirle ölüme neden olmasından dolayı Türk Ceza Kanunu'nun 85/1 maddesi gereği 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan başkan ve yöneticiler kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Aslı'nın fosseptik çukuruna düşerek ölmelerinde kusurlarının bulunmadıklarını söylediler.

BAŞKAN MAHKUM OLDU

Sanık savunmalarının ardından verilen ara sonrası Mahkeme Başkanı Hatice Demir kararı açıkladı. Mahkeme, 3 yıl süren yargılama sonunda Ası Keçeci'nin ölümünde kusuru bulunan sitenin yönetim kurulu başkanı Hüseyin Hastürk, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanığın sabıkasız olması nedeniyle bu cezayı erteledi. Diğer yöneticiler ise beraat etti.

KOMŞUDAN DÖNÜYORDU

Antalya'da Kepez ilçesine bağlı Teomanpaşa Mahallesi Sinem Sitesi A Blok önünde 21 Nisan 2010 tarihinde meydana gelen olayda Demirgül İlköğretim Okulu 2-B sınıfı öğrencisi 8 yaşındaki Aslı Keçeci, hamile annesi için komşusu Emine Öztop'tan börek almaya gitmişti. Eve dönerken kapağı yarı açık olan sitenin fosseptik çukuruna düşen Aslı feci şekilde can vermişti. Aslı'nın cansız bedeni itfaiye ekipleri tarafından fosseptik çukurundan çıkarılmıştı.

DİREKT SORUMLU OLACAKLAR
Mahkeme ayrıca bilirkişi raporu doğrultusunda Aslı Keçeci'nin ölümünde kusuru bulunan sitenin bahçıvanı İsmet Cihangir ile olaydan bir gün önce fosseptik çukurunda ilaçlama yapan firma çalışanı hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Bu karar ile birlikte bahçıvanlar ile ilaçlama şirketi çalışanları, site içinde kapağı açık unutulan fosseptik kapaklarından da direkt sorumlu olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurda ölümün cezası 1 yıl 8 ay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN