Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sadi'den Büyükşehir yönetimine 23 salvo

Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Remzi Sadi ve Adlıhan Dere, 2012 yılı harcamalarını inceleyen 4 sayfalık denetim komisyonu raporuna, tam 9 sayfalık şerh düştü. 23 farklı harcama kaleminde pürüzlere dikkat çekilen şerhte yanlışlıklar madde madde anlatıldı

Giriş Tarihi: 15.4.2013
CHP'den Ak Parti'ye geçen Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Remzi Sadi'nin, Adlıhan Dere ile birlikte, Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılı harcamalarını inceleyen 4 sayfalık denetim komisyonu raporuna, 9 sayfalık şerh düştü. 23 farklı harcama kalemine dikkat çekilen şerhin tamamı, Büyükşehir Belediyesi'nin Nisan ayı meclis toplantısında okundu.

İLKOKUL MEZUNU DENETÇİ

Sadi ve Dere'nin imzası bulunan şerhte en ilgi çekici ayrıntı, ilkokul mezunu belediye işçilerinin röleve restorasyon projelerinden, heykel alımlarına ve tasarım ve baskı harcamalarına kadar farklı konularda komisyonlarda yer alması oldu. Sanatçı Melek Leyla Dağıstanlı'ya 189 bin lira karşılığında Düdenpark projesi için yaptırılan 2 adet heykel alımı ile ilgili muayene ve kabul komisyonu 2 belediye işçisi ve 1 sözleşmeli personelden oluştu.

300 BİN LİRALIK 3 HEYKEL

Yine aynı şekilde Melek Leyla Dağıstanlı'dan 99 bin lira ödenerek alınan Güllük Caddesi Seramik Heykeli'nin de kabul komisyonunda iki işçi ve bir sözleşmeli personel yer aldı. Muhalefet şerhinde, "Belediyemiz bünyesinde görev yapar 100'ü aşkın teknik personel varken, kültür ve sanat eseri gibi özellikli bir çalışmanın muayene ve kabul komisyonunun, ilgili mevzuatlara aykırı olarak teşkil edilmiştir" denildi.

16 MİLYON LİRALIK GİDER

Komisyon raporunun şerh bölümünde Adem Akyürek başkanlığındaki Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından "Soba konusunda 40 bin kelime ile araştırma yapılması" adı altında 43 bin TL ödeme yapıldığı vurgulandı. Remzi Sadi ve Adlıhan Dere imzalı bölümde ödemenin kısıtlı belediye kaynaklarının plansız harcamasına örnek oluşturduğu ileri sürüldü. 2012 yılında toplam 16 milyon 634 bin lira temsili ağırlama gideri harcaması olduğu vurgulanan şerhte, belediyenin icaraya verilmesine de dikkat çekildi.

KOMİSYON ÜYELERİ ÇOK İLGİNÇ

Çoğunluğu ilkokul mezunu olan işçilerin inceleme yaptığı bir diğer proje de Kaleiçi'de 41 bin liraya hazırlatılan röleve restitasyon ve restorasyon ile statik, elektrik ve tesisat projeleri hazırlatma ihalesi oldu. Bu incelemeye bir jeoloji mühendisi de katıldı. Muhalefet şerhinde, "Teknik projelerin her birinin ayrı bir ihtisas dalı olduğu" vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sadi'den Büyükşehir yönetimine 23 salvo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN