Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Birleşin' çağrısı

Şirket satın almalar ve birleşmelerin arttığını hatırlatan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, 'Sermaye yetersizliği Antalyalı şirketlerin geleneksel sorunudur. Antalya sermayesi birleşmek zorundadır' dedi

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'da ortaklık kültürünün geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Küresel rekabet karşısında yaşanan yeniden yapılanmada, şirket satın almalar ve birleşmelerin arttığına dikkat çeken Budak, Türkiye'de de 2009 yılı krizinde 4 milyar dolara düşen şirket satın almalar ve birleşmelerin, 2012'de 25 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını söyledi.

MARKALAŞMADAN OLMAZ

Geleceğin, hızlı teknoloji, hızlı büyüme ve artan rekabetle geldiğini ifade eden Budak, "Böyle bir geleceği geleneksel şirket anlayışıyla karşılayamayız. Bu durum orta ölçekli şirketlerimiz için de esnafımız için de geçerlidir. Fırınlar, restoranlar, giyim mağazaları, kuyumcular, matbaacılar, inşaat malzemesi satanlar ve diğer sektörler zincir market hakimiyetinden, markalaşmadan, büyük markaların şubeleşmesinden, e-ticaretten etkilenmektedir. Bundan böyle küçük işletmeler ancak markalaşmış iseler devam edebilirler. Bunun dışında 'nasılsa iyi kötü idare ediyoruz' anlayışıyla devam edilmesi hem girişimciler, hem de Antalya için yazıktır, kayıptır. Küçük olsun benim olsun anlayışı ister kamuda, ister siyasette, ister ticarette geri kalmayı garantilemekten başka bir sonuç yaratmaz" diye konuştu.

KÜÇÜK ORTAKLIKLAR

Antalya sermayesinin birleşmek zorunda olduğunu vurgulayan Budak, "Antalya şirketleri mutlaka ve mutlaka birleşerek, ortak olarak büyümek zorundadır. Ortaklık Türkiye'de önemli olduğu kadar zor bir konudur. Hukuk sistemimizden önce kültürümüz ortaklığa izin vermemektedir. Ortaklık kültürünün gelişmemesi Türkiye'yi de Antalya'yı da geri bıraktıran bir faktördür. Burada ortaklıktan kastım, 50-100 kişilik büyük ortaklıklar değildir, çünkü bu tür oluşumları yönetmenin zorluğunu tecrübelerimizle biliyoruz. Ama aynı sektörde olan birkaç girişimcimiz bir araya gelmeyi denemeli, zorlamalı, başarmalı" dedi.

SERMAYELER BİR ARAYA GELMELİ
Ortaklık ve birleşmenin bugün değerlendirilemeyen küçük sermayeleri bir araya getirerek daha kârlı yatırımların yolunu açacağını ifade eden Budak, "Ortaklık ve birleşmenin olmazsa olmazı kurumsal yönetim modeline geçmektir. Bugün bireysel girişimlerimizde bile kurumsallaşma eksikliği nedeniyle geri kalıyoruz. Aile işletmelerinde üçüncü kuşağa geçme oranının gelişmiş ülkelerde bile yüzde 10'larda kaldığını biliyoruz. Ortak girişimlerde kurumsallaşma ile bu sorunu da aşabiliriz, aşmalıyız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Birleşin' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN