Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farkı, deneyimli kadrosu

Antalya'nın en eski okullarından Faruk Tugayoğlu İlkokulu ve Ortaokulu, fiziki ve maddi imkansızlıklarından doğan dezavantajlarını deneyimli eğitimci kadrosuyla telafi ediyor

Giriş Tarihi: 18.4.2013
Kuruluşu 117 yıl öncesine dayanan Faruk Tugayoğlu İlkokulu ve Ortaokulu, Antalya ve Türkiye'nin geleceğine yön veren binlerce öğrenci yetiştirdi. Kent merkezindeki okul, geçen sezon sınavla öğrenci alan liselere 26 öğrencisini gönderdi. Okul, başarısını deneyimli eğitim kadrosuna borçlu.

KIZ OKULU

Sadece kız öğrencilere üç sınıfıyla eğitim vermek üzere 1896 yılında Merkez İnas İlk Mektebi adıyla hizmet vermeye başlayan okula, 1906 yılında rüşdiye (ortaokul) kısmı da eklendi. O sırada yeni yıkılan İnönü İlköğretim Okulu binasında varlığını sürdüren okulda verilen din derslerini Fatma Hanım, Agetya adlı bir Rum kadın, ardından İngiliz konsolosunun eşi Bayan Elizabeth piyano derslerini verdi. Din derslerine giren Hafız Mehmet Efendi, o dönemdeki tek erkek öğretmendi.

SON ADI 1977'DE VERİLDİ

Okul şimdiki binasının bulunduğu arsa üzerindeki ahşap binaya 1932 yılında taşındı. Bu ahşap bina, çiftçi Tugayzade Cemal Bey'e aitti. Vilayet tarafından istimlak edilip bir de ana mektebi eklenen okul yerinden istimlak bedelini, Cemal Bey almadı. Bunun üzerine okula Tugayzade Cemal Bey Ana Mektebi adı verildi. Tadilattan geçirilip 5 derslikli hale getirildiği 1937'den sonra da yetersiz kalan okul, 1950-1951 yıllarında çevredeki dükkanlarda ilave sınıflar açtı. Bahçesine Cemal Tugayoğlu'nun oğlu Faruk Tugayoğlu, 1971 yılında yeni bir bina yaptırınca okulun şimdiki adı 1977 yılında belirlenmiş oldu.

SALONLARI YOK

Spor yapabilecekleri bir salonları olmadığından, beden eğitim derslerini güneşli havada bahçede yapıyorlar. Küçük kız ve erkek basketbol, küçük erkek futbol, yıldız kız voleybol takımları var. En son Buse Bekmezoğlu adlı öğrenci, 100 metre koşuda Antalya dördüncüsü olmuş. Okulun en büyük sıkıntısı, binaların çok eski olmasından dolayı bakım ve onarım masraflarının da çok olması. Binaların dış yüzeyleri sürekli dökülüyor. Bu sezon sadece iç yüzeylerin badanalarını yaptırabilmişler. Tek gelirleri kantin, bu kadarına yetebilmiş. Bakım onarım masrafları her yıl artıyor.

FARUK TUGAYOĞLU İLKOKULU VE ORTAOKULU EĞİTİM KADROSU
OKUL MÜDÜRÜ: Sadık Büyükgebiz
MÜDÜR YARDIMCILARI: İbrahim Tıraş, Mehmet Balık
SINIF ÖĞRETMENİ: Sevlay Gerlevik, Şadiye Bakan, Bülent Gökce, Ayşegül Teke, Ayşen Özmen, Zeynep Eraslan, Fatma Sarı, Fatma Kaplan, Süheyla Iğdır, Betül Balık, Hasibe Uysal, Müzeyyen Köleoğlu
TÜRKÇE: Pelin Feyzullahev, Meltem Dokuz, Mehmet Kosat
İNGİLİZCE: Fulya Öz, Nur Şaşmazlar
SOSYAL BİLGİLER: Halil Güner, Doğan Mutlu
FEN VE TEKNİK: Mehmet Gül Bayır, İnsaf Aygün Güney
TEKNİK TASARIM: Olgunay Duran, Ayşe Şimşek
GÖRSEL SANATLAR: Günseli Işıl Kirazlar
MATEMATİK: Tuğba Doker, Güler Albayrak
BEDEN EĞİTİMİ: Lale Yiğit
REHBERLİK: Hanzade Gürkan, Ayşen Bayrakcı
MÜZİK: Serap Arslan
DİN KÜLTÜRÜ: Muzaffer Kürlü

HER BİRİ 16-17 YILLIK
Kariyeri 32 yıla dayanan Okul Müdürü Sadık Büyükgebiz, fiziki şartlar ve maddi imkansızlıklardan doğan dezavantajları her biri 16-17 yıllık eğitimci olan kadrosuyla örtmeye çalışıyor. Antalya'nın eskilerinden biri olmanın getirdiği okul kimliğine eğitimcilerin hemen uyum sağladığını belirten Büyükgebiz, böylece yalnızca eğitim-öğretime odaklandıklarını ifade etti. Büyükgebiz, yıllar içinde okulunun eğitim alanında birçok planlama ve programa mekan olduğunu hatırlattı.

ÖZVERİLİ ÖĞRETMENLER
Bölgesinin aile portföyünün çok değişmemesinin de kendileri için bir avantaj olduğundan bahseden Büyükgebiz, öğretmen, öğrenci ve veli birlikteliğinin örnek teşkil ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farkı, deneyimli kadrosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN