Alt yapıya pekiyi, ulaşıma kırık not

Belediye başkanlarının Antalya'nın son 40 yılını anlattıkları konferansı kitaplaştıran İMO Şube Başkanı Oğuz, alt yapının tamamlanmasına tam not, ulaşıma ise eksi not verdiklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Antalya'nın belediye başkanları Selahattin Tonguç, Hasan Subaşı, Bekir Kumbul, Menderes Türel ve Mustafa Akaydın'ın icraatlarını anlattıkları toplantı düzenleyen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi, bu konuşmalardan hazırladığı 'Belediye Başkanları Gözüyle Antalya'nın Son 40 Yılı' adlı kitabı tanıttı. Mermerli Park'ta düzenlenen tanıtım toplantısına, Hasan Subaşı ile Mustafa Akaydın da katıldı.

ULAŞIM PLANSIZ KALDI

Belediye hizmetlerini değerlendirmesi istenen Oda Başkanı Cem Oğuz, nüfusu 75 binden 2 milyonun üzerine hızla çıkan kentin tüm sorunlarının belediyelerce giderilmesinin zorluğunun altını çizdi. En iyi yapılanın Subaşı döneminde başlatılıp Akaydın döneminde sonlandırılan alt yapı yatırımı olduğunu belirten Oğuz, hiçbir dönemde ulaşım master planı yapılmayıp bugün trafik çilesi çekilmesine de olumsuz not verdiklerini söyledi. Yoğun göçe göre imar planlarının yapılmamasının getirdiği sorunların su yüzüne çıktığını anlatan Oğuz, "Bu kadar hızlı nüfus artışıyla kim olsa baş edemez. Bu göçe karşı alt yapı sorunlarını sürekli planlayıp revize etmeniz lazım, bu da kolay değil. Kentin 100 yılını düşünmek gerekir" dedi.

24 YILDIR PLANSIZIZ
Kitapta yorum yapmaktan kaçındıklarını, her siyasi partiden eski ve yeni başkanlar olduğunu dile getiren Oğuz, mesleki açıdan değerlendirdiklerinde 1980'li yıllardaki planlamalarda alt yapı sorununun çözülmüş olduğunu gördüklerini söyledi. Ama 6 tane master planın bir türlü işletilememesi nedeniyle ulaşım sorununun çözülemediğini belirten Oğuz, "En büyük sorun ulaşım, 24 senedir plansızlık yüzünden çözemedik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alt yapıya pekiyi, ulaşıma kırık not
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN