Doğal tatil cennetinde hayvanlar katlediliyor

Antalya'nın doğal tatil cenneti olan Çıralı ve Olimpos'ta yaşanan hayvan ölümlerine dur demek isteyen çok sayıda hayvan hakları savunucusu, 21 Nisan Pazar günü katliamı protesto edecek

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Antalya'nın doğayla içiçe tatil fırsatı sunan yan yana konumda bulunan iki cenneti Çıralı ve Olimpos her yaz sezonu öncesi yaşanan hayvan katliamları ile gündeme gelerek hayvanseverleri çileden çıkarıyor. Bölgede Ekim ayından itibaren ormanlık alana bırakılan zehirli yiyecekleri yiyen çok sayıda köpek, kedi ve tavuğun ölmesi üzerine hayvan hakları savunucuları katliamın önüne geçmek için savcılığa suç duyurusunda bulunurken, çok sayıda dernek de imza kampanyası başlattı.

BÖLGE HALKINA ÇAĞRI

Olimpos'taki Dostluk Gemisi Derneği bu suça sessiz kalmamak için bölge halkını ve aktivistleri eyleme çağırdığı şu açıklamayı yaptı: "Doğası ve canlılarıyla tanınan Olympos'ta hayvanları yok etmek yeni bir şey değil, hatta yıllardır düzenli olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında tekrarlanıyor. Kedi ve köpek yavruları ya ölmeleri için ormana atılıyor ya da zehirli tuzaklar kuruluyor. 5 ayda 3 kez toplu zehirlenme oldu. Bu yüzden buna bir son vermek için kampanya başlatarak katliamı tüm Türkiye ile paylaşmak istedik. Yıllardır yaptırımsız kalan hayvan katliamlarının son bulması için yetkili kurumların derhal harekete geçmesini istiyoruz."

HAYVANLAR MAL DEĞİLDİR
Yeryüzüne Özgürlük Derneği ise insan kültürünün doğayla kurduğu ilişkinin turizm gibi para odaklı bir sistem üzerinden yürüdüğünü belirterek, "Antalya'da ve diğer turizm yörelerinde modern şehirler imajı yaratmak adına yapılan bu katliamlar kabul edilebilir değil. Bu katliamların aydınlatılması ve faillerin ortaya çıkarılması için gerekli mercilere başvurularımızı yaptık, ancak ümitli değiliz. Yıllardır tatil bölgelerindeki katliam haberlerini duyuyoruz, suç duyuruları yapılıyor, deliller olmasına rağmen suçlular cezalandırılmıyor. TCK'da ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası'nda hayvanların can değil mal olarak görülmesi ve suçların Kabahatler Kanunu dahilinde değerlendirilip idari para cezaları ile geçiştirilmesi en büyük yasal boşluk olsa da yaşam biçimlerimizdeki, insan kültüründeki boşluk, tepkisizlik daha vahim. Katliamların önüne geçmek için devletin ve yöre halkının yaptıklarını gözden geçirmesi gerekiyor" şeklinde bir açıklamada bulundu.

SUÇLULAR BULUNSUN

Bölgede yaşayan Erdem Şenyer isimli vatandaş ise, "3 yıldır Çıralı'da yaşıyorum, 3 köpeğim de zehirlenerek öldürüldü" derken, Nejla Öztürk 5 yıldır Çıralı'da yaşadığını ve son 5 ayda 3 kez toplu zehirlenmeler ile karşılaştığını belirtti. Katliamın hızla arttığını söyleyen Öztürk, suçluların bulunmasını istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğal tatil cennetinde hayvanlar katlediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN