Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amatör balıkçılığa sorumluluk ayarı

"Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi" için düğmeye basıldı. Kaş'ta yapılan toplantıda acil bir vizyon ve yönetim modeline ihtiyaç duyulduğu saptandı

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Antalya'nın Kaş ilçesinde yapılan geniş katılımlı toplantıda "Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi" için düğmeye basıldı. Toplantıda Türkiye'nin amatör balıkçılık alanında acilen yeni bir vizyona ve yönetim modeline ihtiyaç duyduğu dile getirildi. Sualtı Araştırmaları Derneği Ekolojik Araştırmalar Grubu (SAD-EKOG) tarafından başlatılan ve uluslararası kuruluşlarca da desteklenen, "Türkiye'de Sorumlu Amatör Balıkçılığın Geliştirilmesi Projesi" kapsamında iki günlük bir toplantı ve çalıştay gerçekleştirildi. Antalya- Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi 1. Uzman ve Paydaş Toplantısı'na katılan konuyla ilgili çevreler daha sorumlu bir amatör balıkçılığı hayata geçirebilmenin koşullarını tartıştı. Toplantıya, amatör olta balıkçılığı dernekleri, sualtı avcılığı dernekleri, dalış okulları temsilcileri, ticari ve geleneksel balıkçılık dernek temsilcileri, uzmanlar, yurtdışı kuruluş temsilcileri, sahil güvenlik ve konuyla ilgili bakanlık temsilcileri katıldı.

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞTAY OLDU
SAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Orkun Kıraç, amatör balıkçılığın son yıllarda hızla gelişen ve genişleyen bir sektör ve hobi alanı olduğunu dile getirerek, "Bu ölçekten itibaren yeni bir bakış açısına ve amatör balıkçılık yönetimi anlayışına ihtiyaç duyulan bir noktaya ulaştık" dedi. Kıraç, yapılan çalıştayın çok önemli olduğunu vurguladı.

SABIR, HOŞGÖRÜ VE İLETİŞİM
Toplantının ikinci gününde tüm katılımcıların iştiraki ile bir dalış gezisi düzenlendi. Çalıştaya İspanya'dan konuk olarak katılan Oscar Sague Pla, küresel ısınmayla birlikte yayılma gösteren istilacı türler hakkında sualtında bir sunum yaptı. Pla daha sonra yaptığı açıklamada, amatör balıkçılık yönetim modellerini anlatarak, kendi ülkesinden örnekler sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amatör balıkçılığa sorumluluk ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN