Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinliler ile dev işbirliği

Giriş Tarihi: 21.4.2013
Antalya Valisi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Altıparmak'ın başkanlığındaki heyetin Çin'in Shandong Eyaleti'ndeki çalışma ziyaretinde, ticaretin, yatırımların ve özellikle tarımsal işbirliğini pekiştirecek protokol imzalandı. Toplantılarda; 80 milyar dolarlık dış yatırım kaynağı ayrılan Çinli yatırımcılar, BAKA'nın her konuda yardımcı olacağı belirtilerek, tarım sektörünün yanı sıra özellikle hızlı tren, marina ve güneş enerjisi alanlarında yatırım için Batı Akdeniz'e davet edildi.

PROTOKOL İMZALANDI

BAKA, Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜÇİAD) ile Antalya İhracatçı Birlikleri'nin (AİB) işbirliğinde gerçekleştirilen çalışma ziyaretinde, Çin'in tarımsal üretimde birinci eyaleti olan Shandong'da incelemelerde bulundu. Çin gezisine Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği'ni ve Büyükelçi Murat Salim Esenli'yi ziyaret ederek başlayan BAKA heyeti, ikinci gün, 95 milyon nüfusu ve 820 milyar dolarlık ekonomisi ile Çin'in en önemli eyaletlerinden Shandong'a geçti. Shandong Eyalet Valisi Guo Shuqing tarafından en üst düzeyde kabul edilen BAKA heyeti, eyalet başkenti Jinan'daki toplantıya katıldı. Türkiye'de başbakana denk gelen Shandog Eyalet Valisi'nin toplantısında tarım sektörü başta olmak üzere iki taraf arasındaki işbirliği imkânlarının değerlendirildi ve toplantı sonunda işbirliğini pekiştirecek protokole; BAKA adına heyet başkanı Antalya Valisi Altıparmak ve Shandong Eyalet Valisi Shuqing imza koydu.

BENZERLİKLER VAR

Vali Altıparmak, Antalya ile Shandong'un birbirine çok benzediğini ve Antalya'nın da tıpkı Shandong gibi tarımsal üretim konusunda ülkede birinci olduğunu belirtti. Antalya'nın tarımın yanı sıra 550 bin yatak kapasitesi, 2 bini aşkın konaklama tesisi ve yıllık 11 milyon yabancı misafiri ile turizmde Türkiye'nin başkenti olduğunu da vurgulayan Vali Altıparmak, Antalya'ya Çin'den ve özellikle Shandong'dan gelen turist sayısının artmasını istediklerini söyledi

TEMSİLCİLİK AÇILACAK

Toplantıda yapılan görüşmelerde Türkiye- Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜÇİ- AD) Başkanı Kemal Koçak, dernek olarak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştıklarını, bu amaca yönelik olarak TÜÇİAD'ın Çin'de bir temsilcilik açmayı planladığını söyledi.

VALİ'DEN DAVET
Vali Altıparmak, Antalya'da da Shandonglu yatırımcıları görmek istediklerini, Antalya'da projeleri tamamlanmış yatırımcı bekleyen büyük ve orta ölçekte birçok proje olduğunu belirtti. BAKA'nın Çinli yatırımcılara her konuda yardımcı olacağını belirten Vali Altıparmak, yatırımcıları özellikle hızlı tren, marina ve güneş enerjisi alanlarında Antalya, Isparta ile Burdur'daki projelere beklediklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinliler ile dev işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN