Türkiye'nin en iyi haber sitesi

23 Nisan coşkusu

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Batı Akdeniz'de bayram coşkusu bu yıl ilk kez statların dışına taştı. Meydanlardaki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama ve etkinlikleri büyük coşku içerisinde geçti

Batı Akdeniz Bölgesi'nde bayram çoşkusu. Bu yıl ilk kez stadyumlardan meydanlara taşınan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları büyük bir coşkuya sahne oldu. Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen kutlamalara katılan binlerce çocuk neşe içerisinde eğlendi. Bu yıl 93'üncüsü kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Valilik makamında düzenlenen tören ile başladı.

İLK TALİMATLAR
Her 23 Nisan'da gerçekleşen ritüel gereğince Antalya Valiliği makamına 1 günlüğüne Atatürk Ortaokulu 5'nci sınıf öğrenci Yiğit Çengil geçti. Sabah saatlerinde görevi Ahmet Altıparmak'tan devir alan Çengil'in ilk talimatı eğitim alanında oldu. Vali Ahmet Altıparmak'ın başlattığı değerler eğitimi projesinin askerlik görevini yerine getirmek için Antalya'ya gelen er ve erbaşlara da uygulanması talimatını veren Çengil daha sonra İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile telefonda görüşerek yaya öncelikli kent projesi hakkında bilgi aldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı koltuğuna, Mecdude Başakıncı Ortaokulu 6'ıncı sınıf öğrencisi Berk Sarıgöl oturdu. Çocuk Başkan Sarıgöl, çocuklar için spor alanları ve yeşil alanların çoğaltılması istedi. Antbirlik Ortaokulundan Muhammet Umut Rahmanoğlu ise Komutan Tuğamiral Kemal Korkmaz'ın makamına geçti.

HAVUZ SAHNE OLDU

Valilikteki törenin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlamalara geçildi. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'ın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakması ile start alan kutlamalarda öğrencilerin hazırladığı birbirinden renkli gösteriler vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan gösteri havuzunun sahne olarak kullanıldığı törende vatandaşlar ilk kez gösterileri bu kadar yakında izleme imkanı buldu.

KORKUTELİ

Korkuteli'de 23 Nisan kutlamalarına öğrencilerin balon patlatma, sandalye kapmaca, kırkayak, mumya, çuvalla yürüme, kaşıkla yumurta taşıma, iğneye iplik geçirme ve halat çekme yarışmaları renk kattı.

FETHİYE
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Fethiye'de yapılan şenlik yürüyüşüne Fethiye merkezde yer alan tüm okulların öğrencileri katıldı. Törenler coşku içinde kutlandı.

KEMER
Atatürk Anıtına çelenk koyma, saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ile başlayan törenler öğrencilerin sundukları halk oyunları ile devam etti. Törende, "Egemenlik ve Çocuk "konulu şiir, resim yarışmasının ödülleri verildi.

BURDUR
Burdur'da Gazi Atatürk Stadı'nın aksine bu yıl ilk kez Şeker Meydanı'ndan başlayarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar olan 'Milli Egemenlik Yürüyüşü' ile başladı.

ISPARTA
TBMM'nin kuruluşunun 93. Yıldönümü Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı, Isparta'da coşkuyla kutlandı. Halk oyunları gösterisi ayakta alkışlandı.

Can YÜCEL - Göksel YAPAR/ANTALYA - Muhsin TUFAN/ISPARTA Harun SİVRİKAYA/BURDUR - Erdoğan CANKUŞ/FETHİYE - Adem DURMAZ/ KORKUTELİ


BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
23 Nisan coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN