Hoca'ya 22 yıl hapis isteniyor

Başkan Akaydın, 'İhaleye fesat karıştırma ve irtikap' iddiasıyla 22 yıl hapis istemiyle yargılanacak

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın, 22 yıl hapis cezasına çarptırılması istemiyle açılan ve "İhaleye fesat karıştırma ve irtikap" suçlamalarıyla yargılanacağı "Halk Kart" davasının ilk duruşması 19 Haziran tarihinde Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak. Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından yürütülen soruşturma sonucu açılan davada Belediye Başkanı Akaydın'la birlikte Belediye Meclisi'nin 5 üyesi, aralarında Genel Sekreter Mehmet Aktekin, Hukuk Müşaviri İlker Gedik, Genel Sekter yardımcılarının da bulunduğu belediye personeliyle birlikte A-Kent firması yetkilerinin bulunduğu toplam 24 kişi, mahkeme heyeti önüne çıkacak.

3 İSİMSİZ İHBAR MEKTUBU

Halkkart davasında her şey 15 Eylül 2011 tarihinde Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen isimsiz ihbar mektubu ile başladı. Aylar süren soruşturma sona erdi. Antalya 4'üncü Ağır ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti.

644 MÜŞTEKİ

KOM Savcısı iddianamesinde toplam 644 müşteki var. İddianame hazırlanırken savcılık iki uzman bilirkişi ile çalıştı. Mali bilirkişi ihalede bir usulsüzlük bulunup bulunmadığını, bilgisayar uzmanı bilirkişi ise ihaleyi alan firmanın fiilen uyguladığı taşımacılık sistemine ilişkin dijital ekipmanların birbirleriyle uyumlu olup olmadıklarını inceledi. Dosyada Savcı Şanal, alınan ifadeler, bilirkişi raporları, Sayıştay raporu ve Antalya 1'inci İdare Mahkemesi kararı üzerinden yaptığı değerlendirmede 24 şüphelinin, 'İhaleye fesat karıştırma' suçunu el birliği içinde işlediklerini iddia etti.

ZORUNLU OLARAK SÖZLEŞME
Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, Genel Sekreter Aktekin ve Hukuk Müşaviri baskı ve tehditlerinin sistematik hale geldiğini ve bu baskılar sonucu esnafın firma ile zorunlu olarak sözleşme imzalamak zorunda bırakıldığını belirten Savcı Osman Şanal, iddianamesinde bu baskı sonucu firmanın haksız kazanç sağlamasına yardımcı olunduğu görüşünü öne sürdü. İhalenin Antalya 1'inci İdare Mahkemesi'nce iptal edilmesinden sonra belediye yetkililerince otobüs sahiplerine "Ya sisteme girersiniz veya sizi bu güzergahlarda çalıştırmam" denilerek baskı yapıldığı iddia edildi. Ayrıca esnafın A-Kent ile sözleşme imzalamaması halinde 40-50 adet yeni otobüs alınarak, durakların kapatılacağı tehdidinin Başkan Akaydın tarafından basın yolu ile de sürdürdüğüne vurgu yapıldı.

PROF. AKTEKİN EMEKLİ OLUYOR
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Mehmet Aktekin, Akdeniz Üniversitesi'ndeki görevinden emeklilik dilekçesi vererek ayrıldı. AÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olan Aktekin, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin ardından 2 yıl görevlendirme alarak Akaydın'ın ekibinde yer almıştı.

2+2 YILLIK GÖREVLENDİRME

2011 yılında görevlendirme süresi 2 yıl uzatılan Mehmet Aktekin'in görev süresi 15 Nisan itibariyle doldu. Ardından Aktekin, görev süresinin yerel seçimlere kadar 1 yıl uzatılmasını talep etti. Akdeniz Üniversitesi Yönetimi, Prof. Dr. Aktekin'in görev süresinin uzatılması talebini, kabul etmedi. Yönetimin gerekçe olarak, öğretim üyesi ihtiyacı olmasını gösterdiği öğrenildi.

AKTEKİN İLK KEZ KONUŞTU

Prof. Dr. Mehmet Aktekin, konuyla ilgili ilk kez konuştu. Görev süresinin uzatılmaması sonrası, emeklilik dilekçesi verdiğini açıklayan Aktekin, "1-2 hafta içerisinde, emeklilikle ilgili işlemlerin tamamlanmasını bekliyorum" dedi. Aktekin, Büyükşehir Belediyesi'ndeki görevine devam ettiğini ancak emeklilik işlemleri tamamlanana kadar imza atmadığını söyledi. Aktekin, görev süresini uzatmayan üniversite yönetimiyle ilgili ise yorum yapmak istemedi.

YARIN
Belediye ne kadar zarara uğratıldı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'ya 22 yıl hapis isteniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN