Yeteneğe göre en özel eğitim

Akademik, spor ve sanat eğitimleriyle birlikte evrensel değerler eğitimini eşit derecede veren Özel Toros Akdeniz İlköğretim Okulu, her öğrencinin akademik, spor ya da sanat alanındaki yeteneklerini belirliyor ve bu yeneteneğine göre eğitim veriyor

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Kuruluşu 1990 yılına dayanan ve Antalya'nın ilk özel okullarından biri olan Özel Toros Akdeniz İlköğretim Okulu, Toros Eğitim Kurumları'nın bir parçası. Ortaokul bölümünde 450, ilkokulda 462, anaokulda 39 öğrenci var. Spor ve sanat dallarında ağırlıklı olmak üzere 20'ye yakın yardımcı öğretmenlik yapan profesyonelin yanı sıra, 80 kadrolu öğretmen, 20 hizmetli ve 12 memurla okul nüfusu oluşuyor. Yeni eğitim sistemi nedeniyle, binadaki lise öğrencileri Döşemealtı'da yapılan 35 derslikli kendi binasına taşındı. Gelecek sezon Kepez'de ilk ve ortaokul eğitimi verecek yeni bir okul daha açılarak, Toros Eğitim Kurumları'nın bir parçası olacak.

ÇİFT KANATLI EĞİTİM SİSTEMİ
Okulun en büyük özelliği, eğitimin çift kanatlı düşünülmesi. Akademi, spor ve sanatı destekleyenler birinci, evrensel ve Türk toplumu değerleri eğitimi ikinci kanadı oluşturuyor. Yapılmak istenen, mezun erkeklerin birer beyefendi, kızların ise hanımefendi olmaları. Eğitim anlamında her yönüyle çok iyi durumdaki insanların içinin boş olmamasını istediklerini anlatan Okul Müdürü Hüdayi Başın, "Bunu en iyi anlatan örnek, babanın oğluna 'sen adam olmazsın' dediği hikayedir. Hikayenin gelişi- minde oğul vali olup, babasını adamlarıyla yanına getirtiyor. Ve babasına, 'Bak sen adam olamazsın demiştin, vali oldum' diyor. Babası da oğluna, 'Ben sana vali olamazsın demedim, adam olamazsın demiştim. Adam olsaydın beni makamına adamlarınla getirtmezdin' diye karşılık vermişti. İşte biz, geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştirirken buna dikkat ediyoruz" diye yapılmak isteneni özetledi.

HAYATA HAZIRLIK EĞİTİMLERİ
BİR diğer projenin adı da, Hayata Hazırlık Projesi. Evlerinde, mezun olduklarında gidebilecekleri yatılı liselerde, üniversite yurtlarında bir eksiklik yaşamamalarını sağlayacak bu proje, ana sınıfından 8'inci sınıfa kadar uygulanıyor. Yoğun çalışan velilerin veremedikleri ayakkabı bağlama gibi dersler veriliyor. İlk sınıflar soğuk sandviç yapma, çivi çakma, son sınıflar doğru ütü yapma, matkap kullanma, salata yapmayı öğreniyor.

HER ÖĞRETMENİN ORTAK DERSİ
Evrensel değerler eğitiminin en büyük destekçisinin Vali Ahmet Altıparmak'ın başlattığı değerler eğitiminin uygulanması olduğunu anlatan Okul Müdürü Başın, yardımlaşma, dürüstlük, saygı, sorumluluk, adalet, vatanseverlik gibi başlıkların her ay bir tanesini seçtiklerini söyledi. Tüm öğretmenlerin derslerini anlatırken ayın konusuyla ilgili bağlantı kurup uzantılarla bu konuya birkaç dakika değindiğini açıklayan Başın, böylece değerler eğitimini her öğrencinin sindirerek öğrendiğini vurguladı. Bu derslerde, görsellerin tahtaya yansıtılması, sergi açılması gibi tekniklerle teknolojiden de faydalanılıyor. Okuldan mezun olanlar, ortak değerleri görüp saygı göstererek yaşamayı öğreniyor.

BAĞLAMA İSTEYENE BAĞLAMA DERSİ
Öğrencilerin yetenekli oldukları branşlarda eğitim görmelerini sağlayan sistem, bağlama, gitar, piyano, klavye, keman ve ney öğretilen müzikte de uygulanıyor. Ayrıca ebru, seramik, ahşap boyama, kaligrafi, resim, desen dersleri de veriliyor.

ZEM PROJESİ
BU sistemin akademik derslerdeki kullanımı ise kısa adı ZEM olan Zenginleştirilmiş Eğitim Modeli ile gerçekleştiriliyor. Diğerlerine göre algısı ya da yeteneği daha yüksek olan çocuklar, normal müfredatı arkadaşlarından daha hızlı öğreniyor. Bu çocuklara, kendi öğrenme hızında ve sınırında ek eğitimler veriliyor. Daha çabuk öğrenebilmeye, farklı düşünmeye itiliyorlar. Bu eğitimler için seçilecek öğretmenler 2 ay eğitimden geçiyor. Ardından her sınıfa bir antrenman yaptıracak olan ZEM ile uygulamayı sağlayacak birer sınıf öğretmeni verilecek. ZEM kapsamındaki çocuklar, üst düzey düşünme, araştırma, duygusal ve sosyal gelişim, üretici düşünme, problem çözme gibi kazanımlar elde ediyor.

SEVDİKLERİ SPORU YAPABİLİYORLAR
Toros Akdeniz İlköğretim Okulu'nda her öğrenci, başarılı olduğu ve sevdiği spor dalını yapıyor. Futbol, basketbol ya da masa tenisinde profesyonel sporcu olmaları, ya da en azından sevdikleri ve yetenekli oldukları bu dalı her yönüyle bilmeleri sağlanıyor. Böylece özgüvenleri artıyor, bulundukları ortamlarda farklılıklarını sergileyebiliyorlar.

SPOR YATIRIMI

Yetenekli çocukları bu yönde geliştirilmesi sayesinde, Antalyaspor'un alt yapısına öğrenci seçmelerine davet edilmeleri gibi geri dönüşümler de almışlar. Ana bina yanındaki spor sahaları ve çadır salon, gelecek sezon yerin 12 metre altına indirilecek. Üstüne de cimnastik, tekvando, fitness, cep sinemaları gibi eklemelerle birlikte, tam bir spor kompleksine kavuşacaklar. Böylece Antalya, belki de Türkiye kriterlerinin üzerine çıkacaklar.

EĞİTİM KADROSU
OKUL MÜDÜRÜ: Hüdayi Başın
MÜDÜR YARDIMCILARI: Gürhan Özbek, Umur Tekin, Mehmet Arslan, İrfan Demir, Ahmet Yıldırım, Mustafa Çelik
REHBER ÖĞRETMEN: Lütfiye Beyhan
ANA SINIFI ÖĞRETMENLERİ: Nagihan Canseven, Sıdıka Tekden, Kamile Öztekin, Figen Yavuz, Ergül Özdemir, Merve Haskebapçı, Hatice Özdemir, Melda Özbek, Ayşe Bayar, Tuğba Demirkol, Nimet Nur Örtekin, Gülsüm Öz, Fatma Kıyak, Ayşe Çolakoğlu, Hacer Kıldıran, Hatice Merve Bacak, Nilüfer Danacı, Ceyda Tabur
SINIF ÖĞRETMENLERİ: Ersoy Erenöz, Mine Başın, Nuri Kekeç, Ayşe Betül İpek, Musa Sağlam, İhsan Pilgi, Esra Korkmaz, Şeref Ünlü, Abdullah Çelik, Bedia Uysal, Şevket Özdener, İsmail Çelik, Zahide Kaya, Abdilkadir Şarlak, Mehmet Ali Özdemir, Turgut Elbir, Zekeriya Canseven, Tuğba Erkan, Mustafa Aslan
İNGİLİZCE: Levent Felek, Sultan Kübra Uyar, Hasibe Girgin, Esma Şavkar, Şeyma Güngör, Ebru Aydemir, Mustafa Balık, Nuriye Çömlek, Nermin Tunci, Sıddıka Eraslan, Aysun Göçen, Kristen Ann Boughton, David Boughton
TÜRKÇE: Mustafa Çanik, Ayşin Çallak, Nilay Ateş Sağır, Fatih Ağar
MATEMATİK: Neslihan Gürbüz, Havva Atay, Tuba Yılmaz, İlker Kaplan, Gözde Kaymaz, Kayahan Uysal
FEN BİLGİSİ: Perihan Çoban, Bilgen Akca, Sema Aksoy, Hasan Tunçağ
SOSYAL BİLGİLER: Ümran Akdağ, Kamil Çelik, Emrullah Lale
ALMANCA: Ercivan Yavuz, Sıddıka Ferai Turalı, Hanife İsem
DİN KÜLTÜRÜ: Recep Eker, Cennet Yaldız
BİLGİSAYAR: Erol Taç
RESİM-İŞ: Kadir Koç, Osman Akman, Hacı Yalçın
MÜZİK: Mehmet Çelikdemir, Ayşe Çolakoğlu
BEDEN EĞİTİMİ: Fadime Ersoy Öten, Ramazan Aydın
HALK OYUNLARI: Ayşe Gülsüm Köse

SPORDA YETENEK SEÇMESİ
Türkiye'de birkaç okulda olan Yeteneklerin Keşfi Projesi de ayırt edici özelliklerden. Okul, 'başarısız birey yoktur, herkesin yetenekli olduğu bir dal vardır' ilkesiyle projeyi uyguluyor. Akademide, sporda ya da sanat derslerinde hangi öğrencinin ne yeteneği varsa, keşfedilip o yönde uzmanlaşmaları sağlanıyor. Formasyonlu uzman yardımcı öğretmenler, öğrencilerin en yetenekli oldukları dalı yapmaları için hem çocuğu hem de velisini ikna ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeteneğe göre en özel eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN