Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göl kurumasın diye 39 bin lavanta fidanı

Giriş Tarihi: 26.4.2013

Burdur Gölü'nün kurumasını önlemek için 'Burdur Gölünü ve Toprağı Lavantayla Yaşat Projesi'nde lavanta fidanları toprakla buluştu

Burdur Gölü'nün kurumasını önlemek amacıyla hazırlanan "Burdur Gölünü ve Toprağı Lavantayla Yaşat Projesi" kapsamında gölün çevresine 39 bin lavanta fidanı dikildi.

ALTERNATİF OLACAK

Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, Burdur Gölü'nün kurumasını önlemek amacıyla Karakent köyü yakınlarında proje çalışması yaptıklarını söyledi. Gölün çevresine 39 bin lavanta fidanı diktiklerini anlatan Sarıca, "Projenin amacı, daha az su tüketerek gölün ömrünün uzatılmasına destek vermek. Lavanta üretiminin alternatif ve kazançlı bir üretim modeli olabileceğini göstermek istiyoruz" dedi.

AZ SU TÜKETİYOR

Sarıca, lavantanın kokusu nedeniyle pek çok zararlıyı bitkisel üretim sahasından uzak tuttuğunu, saçak kökleriyle yayılmacı bir bitki olduğu için çevresindeki yağmur sularını iyi kullandığını vurguladı. Lavantanın kimyasal içerikleri itibarıyla şifalı bir bitki olduğunu dile getiren Öztürk Sarıca, Avrupa'da önemli miktarda lavanta üretimi yapıldığını, az su tüketmesi ve işlevli bir bitki olması nedeniyle lavanta üretimini tercih ettiklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göl kurumasın diye 39 bin lavanta fidanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN