Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenli Trafik Hareketi Antalya'da da başlatıldı

Dünya Sağlık Örgütü'nün yürüttüğü Güvenli Trafik Hareketi, Antalya'da da uygulanmaya başladı. Hareket'in 2020 yılına kadar 10 ülkeyle birlikte eşzamanlı yürütüleceği bildirildi

Giriş Tarihi: 26.4.2013
Koordinatörlüğünü Dünya Sağlık Örgütü'nün üstlendiği Güvenli Trafik Hareketi (Yol Güvenliği RS10 Projesi) Ankara ve Afyon'un ardından Antalya'da da uygulanmaya başlandı. Emniyet kemeri kullanımının arttırılması ve hız sınırı ihlallerinin azaltılmasının amaçlandığı projenin tanıtım toplantısı Ramada Plaza Otel'de gerçekleşti. Toplantıya Vali Ahmet Altıparmak, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ, Trafik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Fatih Vursavaş, Dünya Sağlık Örgütü Temsilcisi ve Proje Koordinatörü Serap Şener ile birlikte kurum yöneticileri katıldı.

10 ÜLKEDE EŞZAMANLI

Antalya'nın bir turizm kenti olması nedeniyle projenin pilot illeri arasına alındığını belirten Dünya Sağlık Örgütü Temsilcisi Serap Şener, Güvenli Trafik Hareketi'nin 2020 yılına kadar sürecek bir eylem planı olduğunu ve söz konusu projenin Rusya, Çin, Meksika, Mısır, Hindistan, Vietnam, Brezilya, Kenya, Kamboçya ve Türkiye ile birlikte 10 ülkede eş zamalı ilerleyeceğini ifade etti.

ANTALYA ÖNDE

Vali Ahmet Altıparmak'ın talimatıyla geçen yıl oluşturulan trafik platformu sayesinde Antalya'nın bu alanda çok önemli mesafeler kat ettiğini söyleyen Trafik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Fatih Vursavaş, Yol Güvenliği RS10 Projesi ile Antalya'da yaşanan kazaların ve ölümlerin büyük ölçüde azalacağına inancının tam olduğunu belirtti.

HALİMİZ İÇLER ACISI

Trafikte farkındalığın artmasının eğitimden geçtiğini ve çocuklara yönelik eğitim faaliyetlerinin başarılı sonuçlar doğuracağını söyleyen Altıparmak, projeye dahil olan ülkelerin tamamını gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğuna dikkat çekerek, "10 ülke arasında gelişmiş ülkelerin adları yok. Farkındaysanız trafik ölümlerinin yüzde 48 oranında olan ülkeler arasındayız. İçler acısı bir durum. Bu çirkin haritadan adımızı sildirmek için odaklandık" dedi.

UYMAYANA CEZA
Otel önünde kurulan simülatörde katılımcılara kaza anında emniyet kemerinin önemi canlı olarak yaşatıldı. Proje kapsamında vatandaşların emniyet kemeri alışkanlığı kazandırılması ve hız sınırlarını ihlal etmemeleri konusunda eğitici ve öğretici çalışmalar uygulanacak. Çalışmalarla birlikte denetimler de artacak. Emniyet kemeri takmanın yasal bir zorunluluk olduğu bilincinin oluşması hedeflenirken, uymayan herkes idari para cezasına çarptırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli Trafik Hareketi Antalya'da da başlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN