Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamu zararı 5.5 milyon lira

Halkkart iddianamesinde, A-Kent firmasının kamuyu 5 milyon 484 bin TL zarara uğrattığı, müştekilerin tehdit edildikleri yazıyor

Giriş Tarihi: 26.4.2013
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın, 22 yıl hapis cezasına çarptırılması istemiyle açılan, 'İhaleye fesat karıştırma ve irtikap' suçlamalarıyla yargılanacağı 'Halkkart' iddianamesinde ihale şartnamesinde kamu zararlarına da yer verildi. İddianamede, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve tüm esnaf aleyhine, A-Kent lehine olacak şekilde haksız menfaat edinildiği belirtildi.

HAKSIZ KAZANÇ DEVAM EDİYOR
İddianamede kamunun zarara uğratılması şu şekilde açıklandı: "Şüpheliler Mustafa Akaydın, İlker Gedik ve Mehmet Aktekin'in müştekilere yaptıkları baskı sonucu, A-Kent firması haksız kazanç sağlamış ve iddianame hazırlandığı sırada haksız kazanç elde etmeye devam edildiği anlaşılmıştır. A-Kent firmasının sadece 22.06.2011 ile 30.06.2012 tarihleri arasında 5 milyon 484 bin 739 TL haksız kazanç elde ettiği, bir başka ifade ile bu rakamın kamu zararı olduğu tespit edilmiştir."

İŞTE ŞÜPHELİLER
İddianamede Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın da aralarında bulunduğu 24 isme yer verildi. Mehmet Rıfkı Aktekin, Mustafa Karaman, Hasan Gürsel Karabayır, Hüseyin Kazancı, Mehmet Remzi Sadi, Baki Çelik, Bayram Özen, Mahmut Akbaş, M.İlknur Akgün, Ali Özkayacan, Nazif Altınpınar, Erhan Akkur, Ramazan Gale, İlker Gedik, Sarp Emekci, Ayhan Dumlupınar, Yusuf Özmen, Mustafa Oymak, Adnan Coşkun, Yusuf İzzet Balıkçı, Ahmet Acar, Mustafa Demirbilek, ve Adem Akyürek isimleri olmak üzere 24 isim şüpheli olarak belirtildi.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAK
Savcılık iddianamesinde ihaleye fesat karıştırmak iddiasıyla A-Kent Ödeme Teknolojileri A.Ş.'nin 4 Eylül 2009 tarihinde Antalya Ticaret Odasına kayıt yaptırdığı, kurucularını Yusuf İzzet Balıkçı, Adnan Coşkun, Ahmet Acar ve Mustafa Demirbilek isimli şahıslar olduğu şirket sermayesinin 50 bin TL ve yönetim kurulu başkanı Adnan Coşkun, yardımcısını ise İzzet Balıkçı olduğu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 24 Eylül 2009 tarihinde yapılan 534 karar sayılı toplu taşıma elektronik ücret toplama ve araç takip sisteminin 10 yıl süre ile işletilmesi ihalesini verildiği belirtildi.

AKILLI DURAĞA RASTLANMADI

Ancak dosya üzerinden yapılan inceleme neticesinde yüksek bilgisayar uzmanı tarafından düzenlenen bilirkişi raporu sonuç bölümünde "Kurulu olan sistem teknik şartnamedeki şartlara sahip değildir. Teknik şartnamenin diğer isteklilerin ihaleye katılması engellenmek üzere bir firma için hazırlandığı izlenimi verilmektedir" dendi. KOM savcılığı tarafından düzenlenen iddianamede dikkati çeken bir husus da akıllı duraklar. Kart Antalya Projesi Teknik Şartname'ye göre akıllı durak 30 adet, akıllı doldurma istasyonu 30 adet olarak bildirildiği ancak yapılan saha çalışmasında "Akıllı durak" ve "Akıllı doldurma istasyonuna" rastlanmadığı kaydedildi. Bunun yanında "Karta yüklü parasal değer miktarı incelendiğinde, miktarın kartlarda yüklü olmadığı yapılan saha çalışmasında belirlendi" denildi. Bu nedenle hukuki değerlendirme ve sonucunda ihaleyi kazanan ve elektronik bilet toplama sistemini yükümlenen A-Kent Ödeme Teknolojileri A.Ş.'nin sözleşme şartları arasında bulunan edinimler gereği gibi yerine getirilmediği bu edinimlerin bir kısmını ise hiç yerine getirilmediği tespit edildi.

'TEHDİT EDİLDİK'
Müşteki Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Nadir Karatoy'un savcılık ifadesinde, A-Kent firması ile yapılan taşıma sözleşmesine tehdit ile imza attıklarını söylediği bilgisine yer verildi. Kendisinin yetkililerce aranarak A-Kent firması ile ilgili ihalenin iptal edilmesinden sonra "Hemen kendin ve üyelerini örgütle. A-Kent sözleşmesini imzalat, üyelerine baskı yap ve bu sözleşmeleri pazartesi gününe kadar imzalat yoksa zararını siz çekersiniz sizin ruhsatınız yok" denildiği ileri sürüldü. Yine Antalya Otobüsçüler üyesi Mehmet İnce'nin ifadesine yer verilerek A-Kent firması ile yapmış oldukları sözleşmeyi imzalamaları konusunda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından tehdit edildiğine, dayatma ve baskı yapıldığını otobüs sahiplerinin bu sözleşmeleri imzalamak zorunda bırakıldığına, imzalamaması durumunda AB plakasından M plakasına çevirme ile tehdit edildiklerine ayrıntılarıyla yer verdi.

YARIN
ŞİRKET İHALEDEKİ ŞARTLARA UYMADI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamu zararı 5.5 milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN