Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalyaspor'da haciz krizi

Büyükşehir'in, hazır projeyi çöpe atıp Yeşilbayır için yaptırdığı ve parasını ödemediği elektrik projesi yüzünden Antalyaspor'a 85 bin liralık haciz geldi

Giriş Tarihi: 27.4.2013
ÖDENMEYİNCE DAVALIK OLDU

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, Yeşilbayır Tesisleri için eski Başkan Menderes Türel zamanında yaptırılmış hazır projeyi çöpe atıp 2010 yılında yeniden yaptırdığı elektrik şebekesi projesi MP Antalyaspor'un başına bela oldu. Büyükşehir Belediyesi yaptırdığı projenin parasını ödemeyince alacağını tahsil etmek için Antalya 6. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde açtığı davayı kazanan ve yarısını Büyükşehir'den tahsil eden Uğur Mühendislik firması, dün de MP Antalyaspor'un kapısına dayandı.

NURİ ÜLKER'İN AKRABASI


Eski yöneticilerden Nuri Ülker'in kayınbiraderi olan Uğur Mühendislik firmasının sahibi Uğur Göksel Çetin, mahkeme ve avukat masrafları ile 180 bin liraya ulaşan alacağın yarısı olan 85 bin lirayı Büyükşehir Belediyesi'nden icra yoluyla tahsil etti. Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında MP Antalyaspor'un da müşterek borçlu gözükmesine sığınarak kalan 85 bin lirayı ödemedi. Mühendislik firması da bunun üzerine kalan 85 bin lira için avukat ve icra memurunu dün tesislere gönderdi.

SALI GÜNÜNE ERTELENDİ


Kulüpteki 30'dan fazla bilgisayar, klima ve diğer elektrikli ve elektronik cihaz için haciz tutanağı tutuldu. Eski yönetici Nuri Ülker de görüşmek için tesislere davet edildi, ancak gelmedi. Kulüp avukatı Cenk Soyer'in görüşmeleri sonucunda haciz işlemi Salı gününe ertelendi. Hacizli eşyaları götürmek üzere tesislere getirilen kamyonet ve işçiler de geri döndü. Tespiti yapılan eşyalar, yönetici Erol Taşkoparan'ın odasında tutulan tutanakla yedd-i emin olarak kulüp avukatı Soyer'e teslim edildi.

İPTAL ETTİ VE ÖDEMEDİ

İhaleyi iptal eden Büyükşehir Belediyesi, mühendislik firmasının parasını da ödemedi. Firmanın 126 bin lira talep ederek dava açtığı 6. Asliye Ticaret Mahkemesi, hazırlık safhasındaki bazı toplantılara yönetici Nuri Ülker de katıldığı için MP Antalyaspor'u da müşterek borçlu olarak kabul etti ve davacı lehine karar verdi. Böylece MP Antalyaspor, hukuki olarak hiçbir yetki ve hakkının bulunmadığı Yeşilbayır'daki arazi için hazırlanan elektrik projesi bedelinden sorumlu tutuldu.

KARAR DOSYASI TEMYİZDE

MP Antalyaspor avukatı Cenk Soyer, 6. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin kararı için temyiz başvurusu yapıldığını belirterek, "İhalenin açıldığı, projenin hazırlandığı yıllarda Yeşilbayır'daki arazide tüm hukuki sorumluluk Büyükşehir Belediyesi'ndeydi. Ancak mahkeme, projenin hızlandırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan toplantılarda temsilci bulundurduğundan MP Antalyaspor'u da sorumlu tuttu ve müteselsil borçlu olarak kabul etti. Dosyanın temyizde olması icrayı durdurmuyor" diye konuştu.

SİYASİ KAPRİSİN SONUCU

Yeşilbayır'da, inşa edilecek tesislerin elektrik projesi ilk olarak 2008 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde yaptırıldı. 2009 yılında işbaşına gelen Mustafa Akaydın'ın başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi, hazır projeye rağmen 2010 yılında yeniden ihale açtı. İhaleyi kazanan Uğur Mühendislik, projeyi hazırladı, ancak teslim aşamasına gelindiğinde Büyükşehir Belediyesi arazi yargı kararıyla Milli Emlak tarafından geri alındığı için ihaleyi iptal etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyaspor'da haciz krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN