Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa Triatlon başkenti oluyoruz

Antalya 2 ayda 2 Avrupa Triatlon Kupası ayağı ile Avrupa Triatlon Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak. Federasyon, Dünya Triatlon Kupası'nın bir ayağını almanın peşinde

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Zorluk bakımından birinci sırada olan triatlon, Antalya ile özdeşleşen bir spor haline geldi. İki ayda 2 Avrupa Triatlon Kupası ayağı ile Avrupa Triatlon Şampiyonası'nı Antalya'ya kazandıran Türkiye Triatlon Federasyonu, 23 yıllık deneyimi olan Alanya'da Dünya Triatlon Kupası'nın bir ayağını yapmaya ve 2016 ile Türkiye'nin yine talip olduğu 2020 olimpiyatlarında triatlonu da dahil ettirmenin peşine düştü.

İLK HEYECAN 28'İNDE
Avrupa Triatlon Kupası'nın ilk ayağı Antalya'da gerçekleştiriliyor. Konyaaltı Plajı, yarın 26 ülkeden 200 sporcunun katılacağı triatlona mekan olacak. Bugün de 250 sporcunun katılacağı ulusal kategoride mücadele gerçekleşecek. Triatlon, 15 No'lu plajda bin 500 metre yüzme, ardından plaj önünden şehir merkezi istikametine 6 tur ile 40 kilometre bisiklet ve yine plaj önünden Kemer istikametine 4 tur olarak 10 kilometrelik koşuyla finiş verilecek.

İKİ ANTALYALI TRİATLONCU
Uluslararası kategoriye Hollanda, Fransa, Avusturya, İsrail, İtalya, İngiltere, İrlanda ve Rusya ciddi rakipler gönderecek. Ülkemizi temsil edecek milli takımda, en az 2 tane Antalyalı sporcu olacak. Avrupa Triatlon Kupası'nın ikinci ayağı 12 Mayıs'ta Fransa'da, üçüncü ayağı ise Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenecek.

ÜÇ KUPA BİR ŞAMPİYONA
Her ülkeye, kupanın en fazla 2 ayağına ev sahipliği yapma şansı veriliyor. Türkiye Triatlon Federasyonu, Konyaaltı'nın ardından Alanya ve İstanbul'da da birer ayak düzenleme hakkı aldı. Ayrıca federasyon, 14-16 Haziran'da Alanya'da Avrupa Triatlon Şampiyonası'nı düzenleme hakkını da aldı. Şampiyonayla eş zamanlı olarak, Triatlon Avrupa Kupası'nın bir ayağı ile Avrupa Paralimpik Triatlon Şampiyonası da yapılacak. Yani Avrupalı triatloncular, 2013 yılında 3 kez Türkiye parkurlarında yüzecek, pedal çevirecek ve koşacak. Her seferinde ortalama 2 bin katılım düşünüldüğünde, 6 bin sporcu gelecek.

AVRUPA GENEL KURULU

Bunlara ek olarak, şampiyonanın yapılacağı Alanya'da 13 Haziran'da Avrupa Triatlon Federasyonu'nun seçimli genel kurulu da yapılacak. Genel kurula 40 ülkenin federasyon başkanı, 3'er delegesi, spor adamları, eşleri ve çocuklarının da katılımıyla ek olarak yüzlerce yabancı spor adamı daha Antalya'ya ayak basacak.

19 KURUM DESTEĞİ

Konyaaltı'da düzenlenecek Avrupa Triatlon Kupası birinci ayağı olan 4'üncü Uluslararası Antalya Triatlon Avrupa Kupası'na, elitlerden sonra bu yıl ilk kez gençler de katılabilecek. Yarışmaya Antalya'nın 19 kurumu destek verdi. Karayolları yol düzenlemesini yaptı, DSİ protokol tribünü kurdu, Türk Telekom 3 gün boyunca ücretsiz internet sağlayacak. Triatlonun Antalya'ya ve Türkiye'ye katkı sağlayacağına inanan kurumlar, ellerinden gelen yardımı esirgemedi.

HERKESE VERMİYORLAR
Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş ile vekili Ali Önal, Avrupalıların gözünde gayretli çalışmaları sayesinde 3 Avrupa kupası ile şampiyonasını Türkiye'ye getirdi. Artık hedeflerinin Dünya Triatlon Kupası ayağını ve şampiyonasına ev sahipliği yapmak olduğunu belirten Hamdi Güneş, yazılı müracaatlarını yaptıklarını söyledi. Avrupa Triatlon Şampiyonası'nın ardından resmi başvurularını da gerçekleştireceklerini açıklayan Güneş, Antalya'nın büyük spor organizasyonlarını yapmaya uygun olduğunu söyledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Triatlon başkenti oluyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN